Subota, 4. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Naučnici upozoravaju: Dijelovi Evrope postat će pustinja

Preuzmite sliku

Globalno otopljavanje će pogoditi region Mediterana više nego bilo koja suša ili toplotni talas u poslednjih 10.000 godina, pretvarajući dijelove južne Evrope u pustinju do kraja ovog vijeka, tvrde naučnici.

Prosječna temperatura u regionu je od kraja 19 vijeka već porasla 1,3 stepena Celzijusa, što je iznad svjetskog prosjeka koji iznosi 0,85 stepena, navodi se u studiji Univerziteta u Marseju, piše Indipendent.

Klimatske promjene koje je izazvao čovjek će po svemu sudeći promijeniti eko sistem na način koji nije zabilježen u posljednjih 10.000 godina ukoliko vlada ubrzo ne smanji emisiju gasova koji dovode do efekta staklene bašte, tvrde naučnici u časopisu “Sajens”.

Uz nekontrolisano otopljavanje, pustinja će se proširiti po južnoj Španiji i Portugalu, sjevernim dijelovima Maroka, Alžiru i Tunisu i drugim regionima uključujući Siciliju, južnu Tursku i dijelove Sirije, prenosi Blic.

To će dramatično uticati na vegetaciju poznatu po borovima i maslinjacima.

Jedino globalni cilj od 1,5 stepeni Celzijusa bi osigurao da mediteranski ekosistem ostane unutar granica u kojima je posljednjih 10.000 godina, navodi se u studiji. Smanjenje emisije gasova je neophodno i hitno za tako osjetljive regione , kaže Joel Gijo s Univerziteta u Marseju.

Oluje s Atlantika se sele ka sjeveru

Mediteran je osjetljiv na globalno zagrijavanje delimično i zbog toga što se oluje s Atlantika sele ka sjeveru, što znači više sunca i manje kiše. Naučnici su rekonstruisali klimu iz prošlosti proučavajući polen u slojevima mulja u jezeru. Više hrastovog polena, na primjer, sugeriše vlažnost i umjerenu klimu dok više polena jela i smreke ukazuje na niže temperature.

U istoriji, neki prirodno topli periodi i suše su koincidirali sa društvenim nemirima u mediteranskoj regiji kao što je oko 1.400. godine kada su mnogi u Otomanskom carstvu napustili neproduktine farme kako bi postali nomadi.

U jednoj prošlogodišnjoj studiji se navodi da postoje dokazi da su klimatske promjene koje je uzrokovao čovjek dovele do suše 2007. do 2010. u Siriji što je bio faktor koji je doprinio građanskom ratu. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,