Četvrtak, 2. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Nakon tragedije u Beogradu: Uprava policije MUP-a TK i Ministarstvo obrazovanja TK pojačavaju kontrole

Preuzmite sliku

Škole više nisu sigurna mjesta. Pokazalo je to višestruko ubistvo koje je vatrenim oružjem počinio učenik beogradske škole a čiji je ishod devet mrtvih i sedam ranjenih.

Ova tragedija potresla je cijeli region i ponovo u žižu javnosti stavila sigurnost djece. U Ministarstvu obrazovanja TK kažu da nastoje kontrolisati situaciju i regovati kada god postoji sumnja za ugrožavanje sigurnosti djece.

„Mislim da smo prije mjesec dana imali situaciju da su se dva učenika u jednoj Srednjoj tuzlanskoj školi pohvalila fotografisanjem sa hladnim oružjem i to objavili na društvenim mrežama i ti učenici su isključeni iz škole i to je bila poruka drugim učenicima kako se trebaju ponašati šta je dozvoljeno šta nije“, kazao je Elmir Tukić, šef Odsjeka za informatizaciju i opće poslove u Ministarstvu obrazovanja i nauke TK.

Da incidentno ponašanje u školama treba shvatiti ozbiljno, mišljenja su i u Upravi policije MUP-a TK.

Policija je, zbog saobraćaja, svakodnevno pristuna u blizini svih škola u Tuzlanskom kantonu, ali nakon događaja u Beogradu, pojačanih kontrola.

  • „Svako prisustvo službenika policije se planski priprema. Imali smo razgovore o tome na sjednici Vlade TK, a o tome smo govorilli i na Kolegiju direktora. Planirane su neke od mjera, što podrazumijeva i pojačano prisustvo policije u blizini škola. Osim policije, ovakve situacije zahtijevaju i učešće drugih institucija“, rekao je Denis Fejzić, načelnik Ureda direktora Uprave policije MUP-a TK.

    Da bi sve institucije, od obrazovnih, pa do pravosudnih, odnosno cijeli društveni sistem zaista trebale preuzeti odgovornost, mišljenja su i psiholozi. Dodaju da veliki utjecaj na djecu imaju i društvene mreže kojima su mladi izloženi, naročito sada.

    „Teško je govoriti u ovakvim slučajevima da li se radi o propustima sistema jer ono što vidimo na djelu je sada oblikovanje sistema koje ide u smjeru agresivnih postupanja u rješavanju konflikata koje ljudi imaju“, kazao je Bojan Šošić, psiholog.

  • Za takva, agresivna ponašanja, maloljetnici mogu i odgovarati, ali samo ukoliko imaju 14 godina i više, baš kao što je slučaj sa maloljetnikom koji je u Beogradu ubio devet osoba.

    „Shodno Zakonu o zaštiti o postupanju sa djecom i maloljetnicima, prema maloljetnim počiniteljima krivičnih djela mogu se izreći odgojne mjere, kazna maloljetničkog zatvora i sigurnosne mjere. Ukoliko je djelo počinilo dijete mlađe od 14 godina i tada se poduzimaju mjere i u saradnji sa organom Socijalnog staranja poduzimaju se radnje u cilju otklanjanja tavkog ponašanja djeteta“, rekla je Lejla Gazibegović Begović, šefica Odsjeka za maloljetnike u Tužilaštvu TK.

    Bez obzira i na kazne, stručnjaci smatraju da treba rješavati uzrok, a ne posljedicu. Osim roditelja, koji moraju i trebaju razgovarati sa djecom, škole, dodaju naši sagovornici, trebaju preuzeti odgovornost i nultu toleranciju za sve oblike nasilja. No, čini se da se o međuvršnjačkom i dalje ne govori dovoljno, bar ne dok ne dospije u javnost. (FOTO: Tuzlanski.ba | Arhiva)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje