Srijeda, 1. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Najavljena blokada plinske interkonekcije u Predsjedništvu BiH

Preuzmite sliku

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine po najavama u četvrtak bi trebalo razmatrati plinske interkonekcije, a u slučaju da dođe do usvajanja ove odluke treba, također, usvojiti i Predsjedništvo BiH, ali to se po svemu sudeći neće desiti.

Naime, u državnom Predsjedništvu moglo bi doći do svojevrsne blokade jer je član Predsjedništva Željko Komšić već najavio da će glasati protiv ukoliko se prije toga ne usvoji državni zakon o plinu, a po odgovoru iz Kabineta za N1 isto će uraditi i drugi član, Denis Bećirović.

Projekti gasnih interkonekcija (Nova istočna i Južna interkonekcija) koji su predloženi kao tačke dnevnog reda predstojeće sjednice Vijeća ministara BiH, sastavni su dio ustavnih nadležnosti države Bosne i Hercegovine u oblasti energetike i jedan od važnijih elemenata za energetsku sigurnost i stabilnost opskrbe naše zemlje.

Od samog početka, Kabinet Bećirovića je zauzeo stav da je jedinstveni državni zakon o gasu najbolji okvir za realizaciju spomenutih, ali i svih drugih pojedinačnih projekata u oblasti gasnog sektora. Na taj način bi država Bosna i Hercegovina realizovala svoje ugovorne obaveze prema Energetskoj zajednici, te svoje ustavne nadležnosti u pogledu uspostave jedinstvenog tržišta i garantovanja slobodnog kretanje roba, usluga, kapitala i lica, te međuentitetskog transporta i uspostave javnih korporacija predviđenih Aneksom 9.

“Na tom stajalištu, dr. Bećirović je inicirao niz konkretnih koraka kojim bi se ovo pitanje uredilo u najboljem interesu svih građana i nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini. Između ostalog, 07.02.2023. godine dr. Bećirović je Predsjedništvu BiH predložio “Preporuku za izradu i usvajanje Zakona o gasu Bosne i Hercegovine”, koja je i usvojena na 3. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH od 22.02.2023. godine. Obrazloženje koje je pratilo spomenuti materijal vrlo detaljno i sveobuhvatno tretira postojeće probleme u oblasti sektora prirodnog gasa u Bosni i Hercegovini, a koji nastaju upravo zbog nepostojanja državnog zakona o gasu BiH i koji se mogu riješiti samo njegovim usvajanjem, a ne bilo kojim pojedinačnim projektom.

Iz navedenog se jasno izdvajaju dva principijelna zaključka:

1. Jedinstveni državni zakon o gasu je optimalan okvir za ispunjavanje ustavnih i preuzetih ugovornih obaveza Bosne i Hercegovine, te usklađivanja sa pravnom stečevinom EU.

2. Državni zakon o gasu treba biti usklađen sa relevantnim ustavnim i preuzetim ugovornim obavezama iz oblasti sektora prirodnog gasa, te u skladu sa Trećim energetskim paketom EU i pravnom stečevinom EU, na način kako je navedeno u pratećem obrazloženju (tačke od a – r)”, kazali su za N1 iz Kabineta Denisa Bećirovića.

Podsjećaju da je na 3. redovnoj sjednici je usvojen i zaključak Predsjedništva BiH:

1.) Zadužuje se Vijeće ministara BiH da najkasnije u roku od 60 dana od dana usvajanja ovih zaključaka, Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine dostavi na razmatranje i usvajanje Zakon o gasu Bosne i Hercegovine, uvažavajući ustavne i ugovorne obaveze Bosne i Hercegovine, kao i smjernice sadržane u Obrazloženju ove tačke.

“Obzirom da do postavljenog roka, a niti do danas, Vijeće ministara nije dostavilo nacrt zakona o gasu BiH, niti je odgovorilo na urgenciju Kabineta Bećirovića, od 05.05.2023., evidentno je da Vijeće ministara nije ispunilo svoje obaveze po ovom pitanju”, kazali su iz Bećirovićevog kabineta.

Podsjećamo, ministar vanjskih poslova BiH i lider NiP-a Elmedin Konaković i predsjednika SNSD-a Milorada Dodika najavili su da će se južna i istočna interkonekcija razmatrati na idućoj sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. Ubrzo je reagovao član državnog predsjedništva Komšić koji je poručio da po ovom pitanju zeleno svjetlo za otvaranje pregovora može dati samo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine.

Šta je na to odgovorio Konaković možete pročitati OVDJE.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje