Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ministarstvo sigurnosti BiH počelo rad na novoj strategiji u oblasti migracija i azila

Preuzmite sliku

Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine počelo je izradu nove strategije u oblasti migracija i azila i akcionog plana za period 2021–2025. godine, što je, kako se navodi iz tog Ministarstva, od velike važnosti za razvoj sistema azila i međunarodne zaštite.

Definisano je sedam ključnih ciljeva koje BiH želi provesti u oblasti migracija, a koji su usklađeni sa zakonodavstvom Evropske unije (EU), saopšteno je po završetku trodnevne obuke, koju je organizovalo ovo Ministarstvo uz tehničku podršku organizacije “Hilfsverk internacional” i partnerske organizacije Udruženje za pomoć i razvoj “Hajde”.

Između ostalog, kako se navodi u saopštenju Ministarstva sigurnosti BiH, planirano je uspostavljenje nove agencije za upravljanje neregularnim migracijama, kako bi BiH u potpunosti preuzela upravljanje prihvatnim centrima i migracijama u zemlji.

“Predviđeno je unapređenje sistema upravljanja politikama migracija i azila, povećanje efikasnosti kontrole državne granice, efikasnije upravljanje neregularnim migracijama, unapređenje sistema azila, borba protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima, podrška zakonitim migracijama i jačanje koordinacije u upravljanju migracijama”, saošteno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Na trodnevnoj obuci i razmjeni iskustava učestvovali su predstavnici nadležnih institucija za pitanje migracija sa svih nivoa vlasti, a skup su finansirali Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Austrije i Fonda za azil, migracije i integraciju, u sklopu projekta “Smanjenje neregularnih migracija u Evropsku Uniju putem jačanja kapaciteta struktura povezanih sa migracijama na Zapadnom Balkanu”.

Također su, na radionici “Pomoć migrantima u Bosni i Hercegovini” održanoj 1. juna u Bihaću, predstavnici lokalnih, državnih i međunarodnih organizacija, zaključili kako je migrantska situacija u posljednjih nekoliko mjeseci značajno poboljšana.

Ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić istakao je tada da su ‘uvedena nova tehnička sredstva, organizacijski modeli, integrirani svi nivoi vlasti, ali i ostvareni novi aspekti međunarodne saradnje sa zemljama iz kojih migranti dolaze’.

Šefica Misije Međunarodne organizacije za migracije (IOM) u BiH Laura Lungarotti je naglasila da je ‘evidentan ozbiljan rad nadležnih državnih institucija, pa se i rezultati jasno vide’.

U Federaciji BiH (FBiH), trenutno djeluje šest prihvatnih centara za migrante. Na području Unsko-sankskog kantona rade četiri prihvatna centra Borići, Sedra, Miral i Lipa, a u Kantonu Sarajevo Ušivak i Blažuj.

U drugom bosanskohercegovačkom entitetu, Republici Srpskoj, ne postoji nijedan prihvatni centar za migrante. (RSE)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje