Četvrtak, 16. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Krug 99 i Pokret za Tuzlu pokrenuli inicijativu: Državnu imovinu staviti u funkciju razvoja BiH

Preuzmite sliku

Nevladine organizacije Pokret za Tuzlu i Krug 99 pokrenule su inicijativu za osnivanje EU – BiH fonda za ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine, kroz načine i modelitete stavljanja u funkciju državne imovine, javlja Anadolu Agency (AA).

Elaborat inicijative pod nazivom “EU BiH fond za razvoj BiH” u osnovnim tezama predstavljen je na današnjoj sesiji Asocijacije Krug 99.

Osnivanje fonda je, prema riječima menadžera projekta prof. dr Mirsada Kikakovića, dobar instrument za ekonomsko osnaživanje BiH budući da su se prethodni pokazali neuspješnim.

“Jedna grupa ljudi okupljena oko dvije nevladine organizacije je došla na ideju da postojeću državnu imovinu stavi u funkciju razvoja osnivajući fond za ekonomski razvoj BiH. Osnovna obilježja fonda su ta da se on uglavnom zasniva na principima koji su vezani za tezu da je državna imovina vlasništvo svih građana i da te građane treba staviti u ulogu investitora i pokušati ponuditi model koji će zaustaviti usitnjavanje državne imovine”, kazao je Kikanović.

Istakao je kako nakon iznošenja inicijative u javnost očekuje nove prijedloge i sugestije.

Prijedlog o osnivanju garantnog fonda za BiH još od 2010. godine aktivno je prezentirao u Njemačkoj i Velikoj britaniji jedan od učesnika prof. dr. Fikret Čaušević koji je istakao da bi fond uveliko otvorio prostor za razvoj unutar BiH.

“Osnovna poenta tog prijedloga je da Evropska unije osnuje garantni fond za BiH da ima prava konverzije garancija u dionice javnih preduzeća koji donose novac, a to su u BiH tri elektroprivrede i dva telekom operatera. Taj fond bi garantovao državne obveznice. Dakle, poenta je emisija državnih obveznica od 10 do 15 godina uz saradnju entiteta. EU bi tako imala efektivan instrument kontrole na svim niovima, pravo zlatne dionice i konverzije u dionicama preduzeća”, zaključio je Čaušević.

Prihodi od emisija tih obveznica bi, prema njegovima riječima, bili korišteni isključivo za razvojne i infrastrukturne projekte.

Državna imovina je, prema riječima prof. dr Rifata Klopića koji je dao podršku inicijativi, u zemljama u okruženju stavljena u funkciju ekonomskog razvoja gdje je također prisutan “fondovski način upravljanja”.

“Nikome od nas nije svejedno kako se upravlja državnom imovinom jer je ona vlasništvo građana. Jedan od primjera za to je i zemljište na kojem se sada nalazi ambasada SAD-a, praktično u procesu da bi se moglo prenijeti vlasništvo tj. da bi oni mogli kupiti zemlju to je morao da odobri Parlament, to je jedna vrsta mape puta kako to može ići”, kazao je Klopić.

Kako je istakao, cilj inicijative jeste “demantovati prouriječnosti koje se kriju oko državne imovine s ciljem njene podjele i devastacije”.

(Anadolija)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,