Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ko je obavezan dati Zekat, ko nije, koliko je obavezno dati?

Preuzmite sliku

Hafiz Abdusamed ef. Podojak u ramazanskom programu Hayat televizije 22. dana ramazana govorio je o zekatu, ali i vrsti imovine na koju se daje.

“Zekat je treći stub islama koji nam uzvišeni Gospodar propisuje kako bismo upotpunili građevinu koju zovemo islam”, podsjetio je na početku efendija. On dodaje kako je zekat institucionalni ibadet koji je dužan ispuniti svaki musliman koji posjeduje imovinu koja je dosegla određenu propisanu vrijednost i nije se koristila godinu.

“Iako je osjetljivo pitanje, pitanje zekata u muslimanskom svijetu nikada nije dovođeno u pitanje kao stub islama. Isto tako muslimani u BiH uvijek su ga shvatali u potpunosti ozbiljno i svjesno, na taj način upotpunjujući svoju vjeru i smirujući propise islama izdvajajući zekat”, rekao je efendija.

On u nastavku objašnjava kada je zekat obavezan.

“Da bi zekat postao obavezan, potrebno je ispuniti određene uslove koji su potrebni da bi se dao zekat. Jedan od tih uslova jeste posjedovanje imovine i raspolaganje njom. Zekat se ne izdvaja na onu vrstu imovine koju koristimo za osnovne životne potrebe, kao što je kuća, stan, automobil i slično tome. Zekat dijelimo u tri kategorije, svaka ima više potkategorija za koje smo dužni izdvojiti zekat”, rekao je efendija Podojak.

A evo i ko je dužan.

“Svaki musliman dužan je čistiti svoju imovinu izdvajajući zekat ukoliko je obavezan, dajući ga u Bejtu-l-mal i na taj način podstičući napredak zajednice”, kaže efendija.

„Prva kategorija, odnosno imovina na koju dajemo zekat u iznosu 2,5 posto je: zlato, srebro, novac, trgovačka roba, dobit od prodaje ili iznajmljivanja nekretnine, dobit od poslovnih djelatnosti, vrijednosni papiri i dionice. Na svaku od njih, ukoliko doseže vrijednost nisaba, odnosno tačno određenu propisanu vrijednost, dužni smo izdvojiti 2,5 posto“, istakao je hafiz.

“Pod trgovačkom robom se smatra sve ono što je pripremljeno za prodaju. Zekat na trgovačku robu procjenjujemo tako što saberemo vrijednost sve trgovačke robe na dan kada pada zekatska dužnost, prema trenutnoj cijeni na tržištu.

  • Ako ukupna vrijednost trgovačke robe prelazi vrijednost nisaba, odnosno određenu propisanu vrijednost, dužni smo na tu trgovačku robu dati 2,5 posto“, objasnio je detaljno hafiz.

    A evo šta se podrazumijeva pod drugom i trećom kategorijom.

    “Druga kategorija je stoka u koju ubrajamo krupnu i sitnu stoku, tačnije krave, bikove, ovce i koze. Da bismo bili dužni dati zekat na ovu vrstu imovine, potrebno je da se utvrde određeni uslov. A oni su da broj grla jedne vrste stoke prelazi vrijednost nisaba. Druga jeste da se ta stoka ne koristi kao radno sredstvo i treći uslov je da je ta stoka na ispaši i mora proći jedna lunarna godina a da se broj stoke nije smanjivao“, objasnio je efendija.

    “Treća vrsta na koju dajemo zekat jesu poljoprivredni proizvodi. Ukoliko smo poljoprivredne proizvode dobili vještačkim putem, tačnije napajanjem, i ukoliko je bilo troškova pri napajanju, na poljoprivredne proizvode izdvajamo pet posto. Međutim, ukoliko smo proizvode dobili prirodnim putem, kao što je tekuća voda i kiša, onda na te proizvode izdvajamo 10 posto. A ti proizvodi su pšenica, industrijske biljke, voće, povrće, pečurke, med, uzgojena riba ili bilo koji drugi uzgojeni morski plod”, istakao je hafiz Podojak. (Hayat.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje