Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kako legalizovati bespravno izgrađen objekt?

Preuzmite sliku

Nelegalna izgradnja objekata opterećuje i najmnogoljudniji kanton. U Tuzli kuće nerijetko prave bez dozvola, nužne dokumentacije i na neodgovarajućem terenu. Sve to jer adekvatnog zakona da građane u tome spriječi – nema.

Klizišta, bivša ekspoataciona polja, područja tonjenja – sve su to problemi s kojima se opštine i gradovi u Tuzlanskom kantonu susreću godinama. Tako su i u Tuzli prisutni navedeni problemi, ali građani, i pored toga, idu u procese gradnje objekata bez prethodno pribavljene potrebne dokumentacije.

„Cifru bespravno izgrađenih objekata nemamo. Međutim, mogu reći da se radi o hiljadama i hiljadama objekata i da građani, nažalost, vrlo često pristupaju izgradnji svojih porodičnih objekata bez odobrenja za građenje, što vrlo često nije u skladu sa zakonom, ali nije ni bezbjedno“, upozorava Omar Hadžić, šef Službe za prostorno uređenje i zaštitu okoline Grada Tuzla za Federalnu televiziju.

U redovnim postupcima izdavanja urbanističke saglasnosti provode se određene radnje kao što su uviđaj na terenu, izrada elaborata o geomehaničkim i geološkim ispitivanjima te utvrđivanje urbanističko-tehničkih uslova za sve buduće graditeljske zahvate. Bez takve dokumentacije uopšte nije preporučljivo graditi objekat. Međutim, ukoliko se gradnji već pristupilo, onda je potrebno pokrenuti postupak za izdavanje naknadne urbanističke saglasnosti.

„Naknadna znači da je objekt već započet ili je izgrađen bez odobrenja za građenje ili je izgrađen u skladu sa odobrenjem za građenje, ali je od tog odobrenja odstupljeno i sve su to, dakle, bespravni objekti“, objašnjava Hadžić

Ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice TK-a Anela Ajšić (SBiH) podsjeća kako su prošle godine, na inicijativu zastupnika u Skuštini TK-a, izvršili izmjenu Zakona o legalizaciji – produžen je rok za legalizaciju objekata za godinu dana, do 31. maja 2023.

„Kada se izda urbanistička saglasnost – dakle, naknadna urbanistička saglasnost u postupku legalizacije, to je najvažniji dokument i to je signal da je taj objekt mogao biti izgrađen u tim gabaritima na toj lokaciji“, napominje Hadžić.

Prema Zakonu o uslovima i postupku legalizacije bespravno izgrađenih građevina, kada se rješava predmet legalizacije, prvi kriterij jeste ortofoto snimak Federacije BiH iz 2018. godine, naglašavaju iz Ministarstva.

„To je prvi kriterij je li objekat koji želimo da legalizujemo, je li započeta gradnja objekta ili je u konačnici završen objekat i nalazi se na tom orto foto snimku. Ukoliko se taj objekat nalazi ili je započeta izgradnja, moguće je izvršiti legalizaciju tog objekta“, dodaje ministrica Ajšić.

Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice uputilo je zahtjeve općinama i gradovima u Tuzlanskom kantonu da dostave tačan broj izdatih naknadnih urbanističkih, građevinskih i upotrebnih dozvola te koliki je broj odbijenih zahtjeva za legalizaciju, kako bi ovo ministartvo imalo tačane podatke o tome koliko je, zapravo, legalizovano objekata prošlog godini na području Tuzlanskog kantona.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje