Srijeda, 1. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Jasmin Imamović: Eskalaciji nasilja nad ženama prethode preblage kazne koje izriču sudovi

Preuzmite sliku

Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine započeli su raspravu o Prijedlogu rezolucije o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u BiH koju su predložili poslanici Socijaldemokratske partije (SDP) BiH. Nastavak rasprave zakazan je za narednu sjednicu, kao i glasanje o njoj.

Poslanik SDP-a Jasmin Imamović tokom rasprave o rezoluciji iznio je podatke da je u BiH u 2019. godini ubijeno 12 žena. Od 2015. do 2020. godine ubijeno je 56 žena, u 2021. i 2022. godini ubijeno je 19 žena, a ove godine bilo je ubistava žena i drugih teških premlaćivanja žena.

– Ubistva i premlaćivanja žena posljedica su mržnje nasilnika prema ženi, njihovog patološkog osjećaja fizičke nadmoći nad ženom koju žele zastrašiti, zarobiti, zlostavljati i na kraju i ubiti. Ovoj eskalaciji nasilja prethodi i činjenica da sudovi u BiH donose preblage i pretežno uvjetne kazne za počinioce – dodao je.

Tome doprinosi, izjavio je Imamović, i manjak broja policajaca i socijalnih radnika u odnosu na broj stanovnika, zanemarivanje važnosti odgoja u školama, ali i mnoge druge stvari koje su navedene u različitim studijama koje se onda nedovoljno u radu institucija koriste, a tu je i manjak saradnje s nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom prava žena.

– Umjesto da se nasilnik izmjesti iz stana ili kuće u kojoj je zlostavljao ženu i djecu, oni se izmiješaju u sigurne kuće ukoliko imaju sreće da u njihovom mjestu one postoje – podvukao je Imamović.

Da tema nasilja nema granica te da je to jedna od tema koja treba biti raspravljena na civilizacijskom nivou, smatra poslanik Srpske demokratske stranke (SDS) Mladen Bosić koji je naglasio da je nasilje svuda oko nas.

– Okruženi smo kulturom nasilja i na neki način nasilje je postala prirodna stvar, tuku se novinari na ulicu, vršnjačko nasilje veliki je problem, a svjedoci smo i agresivnog nasilja u saobraćaju, ali rezolucija nikoga ne obavezuje – naveo je Bosić.

Predložio je amandman na rezoluciju kojom bi se Parlamentarna skupština BiH obavezala da u najkraćem roku donese izmjene zakona i propisa koje bi onemogućile osobama koje se dovode u vezu s porodičnim nasiljem i nasiljem na ženama da budu imenovani na državne funkcije.

Potom je rasprava krenula u drugom smjeru. Za riječ se javila poslanica Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Sanja Vulić koja je ponovila svoje ranije stavove da se treba govoriti o svim oblicima nasilja pa i o nasilju nad muškarcima, odbacujući tvrdnje Bosića da u Vijeću ministara BiH sjedi osoba koja je zlostavljala svoju ženu.

Vulić kaže da je “neka uvrijeđena žena samo plakala u ovom parlamentu”, referirajući se na izjavu Bosića da je supruga jednog od ministara u Vijeću ministara o nasilju svjedočila u parlamentu o tome. Vulić kaže da se postavlja pitanje koje su njene prave namjere bile budući da za nasilje koje je nad njom vršno nije bilo dokaza.

Bosić je kazao da je Sud u Gradačcu također odbio izdati zabranu prilaska ženi koja je potom ubijena jer su tvrdili da nema dokaza nasilja, na šta se pobunila Vulić ističući da je neprimjereno da Bosić poredi državnog ministra s ubicom.

Osim amandmana Bosića predloženo je još sedam amandmana te je poslanik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Predrag Kožul predložio da predlagač do sljedeće sjednice objedini sve amandmane i da se tada glasa o rezoluciji jer smatra da bi sve drugo bilo sramotno za ovaj dom, kao i rasprava koja je započeta.

Potom se javio poslanik Imamović, koji se složio s Kožulom, navodeći da će Klub SDP-a do naredne sjednice napraviti što je moguće harmoničniji tekst za koji bi glasali svi, a ako ne svi, onda najveći broj poslanika, kako bi se pokazalo zajedništvo u odbrani žena od nasilja.

Rezolucijom je predloženo da Predstavnički dom osudi svaki oblik nasilja nad ženama i uznemiravanja žena i apelira na nadležne pravosudne organe da preduzmu hitne mjere u vezi s procesuiranjem delikata vezanih za nasilje nad ženama.

Ovim dokumentom poslanici bi, ukoliko ga usvoje na narednoj sjednici, zatražili od Vijeća ministara i drugih nadležnih organa da pristupe izradi dokumenata vezanih za definiranje okvira politika i mjera za zaštitu i pomoći svim žrtvama nasilja nad ženama.

Rezolucijom se predlaže da se pristupi izmjenama krivičnog zakonodavstva na način da se femicid definira kao posebno krivično djelo, imajući u vidu da je to najekstremnija manifestacija nasilja usmjerenog prema ženama na osnovu njihovog rodnog identiteta.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje