Subota, 4. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Izvještaj State Departmenta za BiH: Razorna i zapaljiva retorika čelnika RS-a doprinosi etničkim napetostima u cijeloj zemlji

Preuzmite sliku

Američki State Department objavio je izvještaj o ljudskim pravima u BiH u kojem su komentirani i prošli Opći izbori.

Posebno je zanimljiv dio koji se odnosi na utrku za predsjednika RS, u kojoj je pobijedio Milorad Dodik nakon ponovnog brojanja glasova. Protivkandidat bila je Jelena Trivić, koja nikada nije priznala Dodikovu pobjedu.

“Vlasti u većinski srpskom RS-u poduzele su kontinuirane radnje koje potkopavaju nacionalne institucije, povećavaju međuetničke napetosti i ograničavaju slobodu okupljanja i izražavanja. Eskalirajući verbalni i pravni napadi predsjednika RS Milorada Dodika potkopali su ustavni poredak zemlje, a razdorna i zapaljiva retorika čelnika RS pridonijela je povećanim političkim i etničkim napetostima u cijeloj zemlji”, poručili su.

“Političke stranke, civilno društvo i međunarodna zajednica primijetili su brojne nepravilnosti tokom izbornog dana. Međunarodni promatrači izvijestili su kako je organizirana prevara bila posebno teška i možda presudna u utrci za predsjednika RS.

Kada je riječ o ljudskim pravima, State Department ističe:

“vjerodostojne izvještaje o mučenju ili okrutnom, nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju pritvorenika od strane policije; teške i po život opasne zatvorski uslove; ozbiljne probleme s neovisnošću pravosuđa; ozbiljna ograničenja slobode izražavanja i slobode medija, uključujući nasilje i prijetnje nasiljem protiv novinara, te usvajanje zakona koji kriminalizira klevetu; bitno miješanje u slobodu mirnog okupljanja i slobodu udruživanja; ozbiljna i nerazumna ograničenja političkog sudjelovanja manjinskih kandidata; ozbiljna korupcija u vladi; rašireno rodno uvjetovano nasilje, uključujući porodično i seksualno nasilje, nasilje nad djecom te rani i prisilni brak u romskoj populaciji; zločini koji uključuju nasilje ili prijetnje nasiljem usmjereni na pripadnike etničkih skupina; vjerski motivirani zločini, uključujući napade, uznemiravanje i zastrašivanje usmjereno na različite vjerske skupine; zločini motivirani antisemitizmom; i zločine koji uključuju nasilje ili prijetnje nasiljem usmjerene na lezbijke, homoseksualce, biseksualne, transrodne, queer ili interspolne osobe.”

“Vlada nije poduzela vjerodostojne korake da identificira i kazni dužnosnike koji su možda počinili kršenja ljudskih prava”, istakli su.

Navodeći i kako neadekvatna kazna za ratne zločince i dalje predstavlja veliki problem u BiH, poručili su i:

“Uočeni su i primjeri historijskog revizionizma, poricanje genocida, te je nastavljeno veličanje pojedinaca osuđenih za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine. Tužilaštvo BiH tokom godine do oktobra nije podiglo nijednu optužnicu za negiranje genocida ili veličanje ratnih zločina prema izmjenama i dopunama Kaznenog zakona BiH iz 2021. godine.

Glavna tužiteljica je navela da je ured donio 30 odluka o nepokretanju istraga na temelju zaprimljenih pritužbi, a sve su stigle od građana i nevladinih organizacija.”

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje