Petak, 17. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Godišnjica početka opsade Sarajeva (FOTO)

Preuzmite sliku

Na današnji dan prije 24 godine srpske snage, nakon što su preuzele kontrolu nad sarajevskim aerodromom, zatvorile Sarajevo sa svih strana i stavile ga u potpunu opsadu koja je trajala 1.500 dana. Za vrijeme držanja grada pod opsadom stradalo je više od 11.500 građana glavnog grada BiH.

Zvanično, opsada Sarajeva okončana je 29. februara 1996. godine. Sarajlije su preživile najdužu opsadu jednog glavnog grada u historiji.

Cvijeće na “Mostu Suade i Olge”

Zamjenik gradonačelnika Grada Sarajeva Abdulah Skaka će u ime Grada Sarajeva i Grada Dubrovnika odati počast i položiti cvijeće na mostu stradanja heroina Suade Dilberović i Olge Sučić, upamćenih po hrabrosti i odlučnosti da u mirnim demonstracijama, 1992. godine, zajedno sa svojim sugrađanima zaustave zlo koje se nadvilo nad Sarajevom.

Na različitim spomen obilježjima danas će mnogobrojni građani odati počast svojim sugrađanima koji su poginuli od 1992. do 1995. godine, braneći Sarajevo od upada trupa pod Mladićevom komandom.

I onima koji su ginuli braneći grad, kao i onima koji su preživjeli ratna stradanja, bilo je jasno da, da je palo Sarajevo, danas ne bi bilo Bosne i Hercergovine.

Zločini već prvog dana opsade

Građani Sarajeva su 5. aprila izašli na demonstracije za mir ispred zgrade Skupštine, ni ne sluteći da su već u potpunoj opsadi srpskih snaga. Mir za njih nije bio opcija, pa su već prvog dana opsade ubijali zagovornike jedinstvenog grada i protivnike rata i podjela.

Prve žrtve opsade grada su Suada Dilberović i Olga Sučić koje su ubijene na mostu Vrbanja.

Iako tada građani to nisu znali, oni su već bili u potpunom okruženju. Niko nije mogao ući niti izaći iz grada, bez dozvole srpskih vlasti.

U godinama koje su uslijedile, srpska strana je odlučivala koliko će u gradu biti struje, vode, prirodnog gasa. Najveći dio rata, energenata nije uopće ni bilo, a voda je skupljana na nekoliko mjesta gdje se okupljalo na stotine ljudi. Srpske snage znale su gdje su ta mjesta i mnogo ljudi je platilo glavom pokušaj da natoče koji litar.

Srpska strana je odlučivala i koliko će granata pasti na Sarajevo, koliko će na njega biti ispaljeno i snajperskih hitaca.

Prije nekoliko dana ratni lider Republike Srpske Radovan Karadžić osuđen je, između ostalog i za zločine počinjene za vrijeme opsade Sarajeva, a za iste zločine osuđen je i general VRS-a Stanislav Galić. Presudu, između ostalog i za opsadu Sarajeva, čeka glavni komandat VRS-a tokom rata u BiH Ratko Mladić.

Kraj opsade

Udari NATO-a, koji su uslijedili nakon što su srpske snage počinile drugi masark na pijaci Markale, primorali su snage koje su u opsadi držale Sarajevo da prekinu vatru na grad, te da se obavežu na povlačenje teškog naoružanja oko grada. Već 15. septembra otvoren je Međunarodni aerodrom Sarajevo.

Konačno, 21. novembra 1995. potpisan je mirovni sporazum u Daytonu. BiH je priznata kao cjelovita država sa dva entiteta i zajedničkim institucijama. Gradska jezgra Sarajeva ostala je nepodijeljena, pa su se srpske snage morale povući sa Grbavice, Ilidže, Vogošće i drugih lokacija sa kojih su, prethodne četiri godine ubijale i iznurivale glavni grad i njegove građane.

Ratno stanje je ukinuto 22. decembra 1995. godine, a u januaru naredne godine je zatvoren zračni most preko kojeg je obavljeno 13.000 letova i dopremljeno više od 160.000 tona humanitarne pomoći.

Opsada je okončana 29. februara 1996. godine, a iza nje je ostalo više od 11.500 ljudskih života. Život je, u opsadi grada, izgubilo više od 1.000 djece. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,