Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Dvije godine otkako je u našoj zemlji registrovan prvi slučaj zaraze koronavirusom

Preuzmite sliku

Prvi slučaj zaraze koronavirusom zabilježen je 5. marta 2020. godine u Banjaluci.

Riječ je o Banjalučaninu koji se s privremenog rada u Italiji vratio kući.

Alen Šeranić, ministar zdravstva i socijalne zaštite RS:

„Za ovo smo se pripremali posljednjih mjesec, mjesec i po dana. I spremno smo dočekali ovo sve. Tako da sada idemo u realizaciju samih mjera“.

Banja Luka postaje žarište zaraze s najvećim brojem oboljelih. A onda se počinju javljati slučajevi i u drugim gradovima. Vlasti na svim nivoima promptno su reagovale i donijele gotovo istovjetne odluke u cilju prevencije i sprečavanja širenja virusa. U cijeloj zemlji je uveden policijski sat. Nisu radili ugostiteljski objekti, tržni centri. Zabranjena su javna okupljanja. Zatvorene su škole. Nastava se odvijala online. Sve je stalo. Većina građana se pridržavala svih epidemioloških mjera. Neki, međutim, nisu.

Pandemiju je obilježilo i nekoliko afera. Zbog nabavke 100 respiratora iz Kine pred Sudom BiH još se vodi postupak. Na optuženičkoj klupi i federalni premijer Fadil Novalić. Otkrivena je i afera “Korona ugovori”. Uhapšen je bivši direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković zbog sumnje da je zaštitna medicinska oprema plaćana po cijenama višestruko višim od tržišnih. Vlada Republike Srpske je naručila, pa nakon reakcije javnosti, odustala od nabavke pokretne bolnice vrijedne četiri miliona maraka. Tu je i afera “Kiseonik”.

Početkom prošle godine počinje proces vakcinacije. Do danas, u potpunosti je vakcinisano manje od trećine građana, po čemu smo na posljednjem mjestu u Evropi. Iako su razočarani slabim odzivom, zbog kojeg je veliki broj vakcina propao, epidemiolozi su, ipak, optimisti. Poručuju da se pandemiji bliži kraj.

Jela Aćimović, epidemiologinja

Ovaj koji sada imamo se približava onim virusima koje inače imamo u jesen ili zimi kada imamo doba respiratornih infekcija. I zato i kažemo da se nekako približavamo prelasku pandemije u jednu endemsku fazu“.

Goran Čerkez  pomoćnik ministra zdravstva FBiH

„Mi očekujemo da je ovo posljednji val. Da je ovo kraj. I mi razmišljamo već uskoro, možda između trećeg i petog mjeseca, da ćemo biti u mogućnosti da ukidamo ove mjere koje su nas evo ja bih rekao morile dvije godine“.

Povodom druge godišnjice pojave koronavirusa u Bosni i Hercegovini oglasila se i Svjetska zdravstvena organizacija. Pohvalila je reakciju i odgovor bh. vlasti na pandemiju.

„Zbog izgubljenih života, dužni smo da učimo iz svojih grešaka, slušamo nauku i idemo naprijed sa sredstvima za koja znamo da su djelotvorna kako bismo zaštitili sebe i druge. Samo ako radimo svi zajedno – političari, naučnici i građani – 2022. može biti godina u kojoj se pandemija završava“.

Od izbijanja pandemije do danas, u Bosni i Hercegovini je zabilježeno 398 hiljada 16 slučajeva zaraze i 15.507 smrtnih ishoda. (BHRT)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,