Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Christiane Hohmann: Neupitna je evropska perspektiva BiH (VIDEO)

Preuzmite sliku

Bez obzira na promjene u rukovodstvu Evropske unije, neupitna je evropska perspektiva Bosne i Hercegovine, dok Njemačka u svakom slučaju podržava BiH na putu eurointegracija – rekla je odlazeća ambasadorica Savezne Republike Njemačke Christiane Hohmann u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Rekla je svoj stav o tome šta znači činjenica što vlast u BiH još uvijek nije formirana, te da niko ne može natjerati bh. političare da rade, pa ni međunarodna zajednica. Hohmann naglašava da je vladavina prava ključ eurointegracija BiH.

– Kad je riječ o perspektivi Bosne i Hercegovine, ona uopće nije ugrožena. Ona postoji već od 2003. godine, ustvari zasnovana je u Solunu. Sada je stvar u tome da Bosne i Hercegovina poduzme sve neophodne reformske korake kako bi se približila Evropskoj uniji i ispunila EU standarde koji se zahtijevaju od nje,, kako bi postala kandidat, a zatim i članica Evropske unije. Njemačka u svakom slučaju podržava Bosnu i Hercegovinu i stoji uz nju na tom putu – rekla je Hohmann.

Prošle sedmice u Poznanju se održao Samit u okviru berlinskog procesa. Hohmann je otkrila koliko je još uvijek taj proces živ i koliko može pomoći BiH u eurointegracijama.

– Proces za Zapadni Balkan je nešto što ustvari samo treba da ojača sve zemlje ovog regiona na njihovom putu na integraciji. To vam je isto kao sa sportskim treningom, što više trenirate to će biti sposobniji, bit ćete više fit za svoj uspjeh koji trebate postići. A samo ovaj samit zemalja Zapadnog Balkana, odnosno regiona jeste onaj koji ustvari treba ojačati kako privrednu saradnju, tako da donese napredak što se tiče infrastrukture – dodala je.

Na pitanje koliko međunarodna zajednica, kao recimo Vijeće za provedbu mira mogu uticati da se stvari ubrzaju i odlučnije se krene u reforme i formiranje vlasti, ona kaže:

– Ono što je najbitnije je da se formira vlada i to što prije. To je u svijetu najnormalnija stvar da se rezultati izbora implementiraju. Što se prije implementiraju, to bolje. Bolje je za nas da to bude jučer, neko za dva ili tri mjeseca. Zadaci i izazovi koji stoje pred Bosnom i Hercegovinom su tako veliki. Prije svega, radi se o zaista sadržajnim, supstancijalnim stvarima i za sve to je potreban jedan konsenzus. Iz tog razloga međunarodna zajednica može samo da skrene pažnju na zadatke koji su pred Bosnom i Hercegovinom, na sve one izazove koji su pred njom i naravno da pri tome pruža podršku. Da li je to tehnička podrška, da li je to pomoć u obliku novčanih sredstava, kredita itd. Međutim, niti međunarodna zajednica, niti bilo ko drugi ovu zemlju ne može natjerati na nešto što ona neće ili što treba da uradi – rekla je ambasadorica Hohmann.

Njemačka je tradicionalno poželjno tržište za radnike iz Bosne i Hercegovine. Hohmann je upitana da li će novi Zakon o imigraciji dati bolje mogućnosti svim stranim radnicima pa tako i onim iz BiH u Njemačkoj.

– Ovdje se radi o tome da je u Njemačkoj donesen čitav niz zakona, radi se tačno o devet zakona koji su se ticali pristupa njemačkom tržištu rada radnika koji nisu iz Evropske unije. Sve to se onda skupilo u jedan zakon koji je nazvan zakon o imigraciji. Tu se radi o procedurama koje su se pomalo izmijenile u tom smislu da će stručnoj radnoj snazi, stručnjacima, i dalje biti potrebno da se prizna njegova diploma, diploma njegove profesije i da se izvrši nostrifikacija. Međutim, sad je potrebno da se to radi prije nego što krene na put, prije nego što napusti Bosnu i Hercegovinu, a po novom zakonu će to biti moguće i kad već bude u Njemačkoj da onda tek pokrene taj proces priznavanja svoje kvalifikacije – zaključila je. (Radio Slobodna Evropa)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje