Nedjelja, 5. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Borci koji su prijetili samospaljivanjem dobili ugovor o radu

Preuzmite sliku

Direktor fabrike Šipad im je ponudio ugovor o radnom odnosu u trajanju od godinu dana, koji su potpisali.

Demobilizirani borci Armije Bosne i Hercegovine Šefik Muminović i Džemil Zahirović jutros su rano stigli pješke iz Živinica u Sarajevo.

Po dolasku im je pružena ljekarska pomoć, iako su obojica kazala da su dobro, javlja reporter Al Jazeere Mario Pejović.

Zahirović je izjavio kako želi da im se makar djeca zaposle, te da je njegovom sinu ranije nuđeno njegovo radno mjesto, ali da to nije nikada ispoštovano.

Zahirovića i Muminovića je primio zamjenik ministra za boračka pitanja u Federaciji BiH, koji je obećao da će zaposliti Muminovićevog sina na njegovo radno mjesto.

Demobilizirani borci su nakon sastanka kazali da za ono što je obećano nisu dobili nikakav pisani dokument i dodali da će otići “u Predsjedništvo BiH gdje će iste zahtjeve uputiti Bakiru Izetbegoviću i Željku Komšiću”.

Borci su ranije potvrdili da im je na putu ka Sarajevu oduzet benzin, ali da ih niko ne može zaustaviti ako budu željeli da izvrše samoubistvo.

Neće raditi

Direktor sarajevske fabrike Šipad Esad Ćesko im je ponudio ugovor o radnom odnosu u trajanju od godinu dana, koji su potpisali. Muminović i Zahirović će u narednoj godini biti osigurani na platu od 400 KM, s tim što neće raditi.

Policija ih je nakon potpisivanja ugovora uvela u zgradu Vlade Federacije BiH na razgovor, javlja Pejović.

Ispred zgrade Vlade FBiH nema posebnih mjera osiguranja, kao što je ranije bilo najavljeno.

Demobilizirani borci su ranije najavili da će pred zgradom FBiH izvršiti javni čin samospaljivanja u znak protesta, te da su prinuđeni na to, jer im vlast nije osigurala dostojanstven život.

Na samospaljivanje su se, kako objašnjavaju, odlučili u kao znak protesta zbog nebrige države prema borcima. Pomoć su, tvrde, tražili “jer su im porodice gladne i svi članovi nezaposleni”.

‘Dostojanstven život’

Od samospaljivanja će, rekli su ranije za Al Jazeeru, odustati samo pod uvjetom da im nadležni pomognu da žive život dostojan čovjeka.

“Mi smo pokušali ugovoriti sastanak u Ministarstvu za boračka pitanja Tuzlanskog kantona, ali smo dobili odgovor kako su oni nemoćni da nam pomognu. Gdje god krenemo doživimo poniženje i to u državi koju smo branili i kojoj smo dali naše zdravlje. Očajni smo i gladni”,rekli su sinoć reporterki Al Jazeere Snježani Mulić-Softić.

Oni su, kažu, godine proveli u rovovima, u redovima Armije BiH.

Obojica su oboljeli od posttraumatskog sindroma i nisu ostvarili nikakva penzijska ni invalidska prava.

(Izvor: Al Jazeera i agencije)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,