Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

BiH prijeti crna lista Evropske unije zbog loše porezne politike

Preuzmite sliku

Evropska unija je upozorila Bosnu i Hercegovinu da će, ukoliko ne poboljša kontrolu i naplatu poreza, završiti na crnoj listi EU-a. To je lista zemalja koje ne poštuju osnovne propise u vezi s lošom poreznom politikom. To može značiti uvođenje određenih sankcija, a rok za otklanjanje nedostataka je kraj godine.

Vijeće Evrope je još prošle godine nadležnima u BiH poslalo set prigovora, navodeći da se mora poboljšati kontrola i naplata poreza.

Najviše je zamjerki na netransparentnost poreskog sistema i pravedno oporezivanje, a sve s ciljem smanjena poreske prevare i utaje i pranje novca.

S obzirom na neusklađenost poreskog sistema prema standardima Vijeća Evrope, ponudili su nam šansu da se do kraja 2018. poprave stvari, kako bismo eliminisali ovu prijetnju.

“Svu korespodenciju koju imamo proslijeđivali smo entitetskim vlastima, pa i to pismo, napravili koordinaciju s njima i mislim da će svi učiniti sve da ne dođemo na crnu listu”, kazao je Bevanda.

Iako je, prema Bevandinim riječima, najveća odgovornost na entitetskim vlastima, iz Ministarstva finansija RS-a poručuju da će svi rokovi biti ispoštovani i da nema govora o stavljanju BiH na crnu listu.

Federalni premijer Fadil Novalić tvrdi da nije upućen da li postoji rizik da budemo na evropskoj crnoj listi.“Ne znam detalje, ali ne bih rekao da je to nešto vezano za nas. Rješavat ćemo ako bude problema”, obećao je Novalić.

Problemi vezani za naplatu poreza odavno su poznati. Porezna uprava Federacije pokušava se izboriti s naplatom duga, pa i o pitanju prinudne naplate, te poduzima mjere kako bi omogućila smanjenje duga.

“Saldo duga po osnovu javnih prihoda na dan 31. januar 2018. godine s obračunatim zateznim kamata iznosio je ukupno 2.693.577.649 KM. Najveći dužnici su preduzeća s većinskim udjelom državnog kapitala u strukturi vlasništva, odnosno, državna preduzeća”, navodi potparolka Porezne uprave FBiH Adisa Hamzić.

Gdje je i kako naplatiti toliki novac, posebno je pitanje, tvrdi sagovornik Žarko Papić. Zato i tvrdi da je Vijeće Evrope s pravom reagovalo na veoma lošu situaciju kada je riječ o poreskoj praksi.

Razlog za sve, kako navodi, jeste korupcija, naročito politička.

“To je veoma ozbiljno upozorenje. Ukoliko se stvari radikalno ne promijene, bojim se da to značajno može usporiti naš put ka EU. S druge strane, kad je riječ o međunarodnim i ekonomskim odnosima, nije nemoguće da uvedu određene sankcije koje bi jako otežavale situaciju u našoj privredi, a i građanima BiH”, smatra Papić.

Vijeće Evrope je 2016. definisalo kriterije koje bi zemlje koje nisu članice EU trebale ispoštovati, vezano za poreznu politiku. Budući da našoj zemlji prijete sankcije, jasno je da se one ne poštuju u BiH. (Federalna.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,