Ponedjeljak, 1. Jula 2024.
Tuzlanski.ba logo

Bh. stručnjaci: Naša klima ubija opasne tigraste komarce

Preuzmite sliku

Do masovnijeg razmnožavanja tigrastog komarca, koji je pronađen u Laktašima, u našim krajevima ne može doći, i već temperature koje imamo ovih dana ne odgovaraju tom opasnom insektu, ističu stručnjaci.

“Komarci koje mi imamo tokom hladnih dana prelaze u stanje mirovanja, prezime u objektima koji su zapušteni, poput starih kuća. A, mislim da tigrasti komarac nema uslove za opstanak ovdje”, kazao je za “Nezavisne” Dragutin Matarugić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu Banjaluka.

Kako je dodao, i insekti imaju migracije, ali nakon što dođu u predjele gdje nemaju uslove za opstanak i razmnožavanje – nestaju.

“Tigrasti komarac traži visoku temperaturu sa vrlo malo vlažnosti, odnosno suv vazduh, a ovog ljeta imali smo takve vremenske prilike”, pojasnio je Matarugić.

Dodaje da već ovakve temperature kakve sada imamo ne odgovaraju tigrastom komarcu, ali je ipak potrebno preduzimati preventivne mjere.

“Tigrasti komarac razlikuje se po izgledu od komaraca sa naših prostora, jer se na njemu boja presijava, kao na tigru. On prenosi bolest Zapadnog Nila, a koja se manifestuje visokom temperaturom, malaksalošću, groznicom, stomačnim problemima i slično”, ističe Matarugić,

Srećom, kako nam je potvrđeno iz nadležnih entitetskih institucija, nisu im se javljali građani sa tegobama izazvanim ubodom opasnih krvopija, koje u brojnim državama zadaju probleme epidemiolozima.

“Zaključno sa petkom, nije bilo prijava pacijenata koje je ubo tigrasti komarac”, naveli su iz Instituta za javno zdravstvo RS.

Željko Ler, šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH, rekao nam je da ni oni nisu imali prijava pacijenata koje je ubola ova vrsta komarca.

“Vjerovatno tog komarca ima u Posavini, ali se to ne može pouzdano tvrditi pošto se mi ne bavimo njihovom detekcijom i klasifikacijom. U svakom slučaju, kada je riječ o pacijentima, zasad nemamo prijavljenih”, potvrdio je Ler.

On je istakao da se zaraza najčešće ne manifestuje kao kliničko oboljenje, već je uglavnom riječ o blagim simptomima, koji se ne prepoznaju. U oko 20 odsto slučajeva dođe do simptoma kao što su povišena temperatura i drhtavica, a tek u manje od jedan odsto može doći i do ozbiljnih komplikacija – koje mogu dovesti i do smrtnog ishoda.

Podsjetimo, Veterinarski institut RS “Dr Vaso Butozan” prvi put je na ovim prostorima pronašao tigrastog komarca, i to prije oko dvije sedmice, u Laktašima.

“Našli smo ga istražujući potencijalne prenosioce nekih zaraznih bolesti i poslali ga na dodatnu verifikaciju. To je prvi put da je na ovim prostorima, odnosno u BiH, pronađen tigrasti komarac i čekamo verifikaciju”, rekao je Drago Nedić, direktor Veterinarskog instituta “Dr Vaso Butozan”, pišu Nezavisne.

Šta je groznica Zapadnog Nila

  • Groznica Zapadnog Nila je zarazno oboljenje virusnog porijekla koje se prenosi ubodom zaraženog komarca.
  • Virus je do sada izolovan kod 43 vrste komaraca, uključujući i tigrastog (Aedes albopictus).
  • Epidemije groznice Zapadnog Nila se javljaju sezonski, u ljeto i ranu jesen.
  • Virus Zapadnog Nila se ne prenosi među ljudima putem kontakta.
  • Infekcija se uglavnom odvija bez simptoma (80 odsto slučajeva) ili su oni blagi i nespecifični.
  • Simptomi nastaju tri do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca (period inkubacije).
  • Do 20 odsto zaraženih ima simptome poput temperature, glavobolje, bolova u mišićima, mučnine, povraćanja…
  • Teška klinička slika sa zahvatanjem centralnog nervnog sistema javlja se kod manje od jedan odsto inficiranih. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,