Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Begić: Ovo što danas imamo rezultat je neprovođenja Dejtona

Preuzmite sliku

Profesor na Pravnom fakultetu u Tuzli Zlatan Begić iznio je stav da sve ovo što danas postoji u Bosni i Hercegovini nije rezultat provođenja Dejtonskog mirovnog sporazuma i njegovih rješenja koja su implementirana, nego je rezultat “neprovođenja Dejtona”. 

Begić, koji je bio uvodničar na sesiji Kruga 99 o temi „Urušavanje ustavnog poretka BiH“, podsjetio je da je BiH država koja ima svoj ustav, koji je dio međunarodnog sporazuma.

– Taj Ustav, na žalost, od samog trenutka potpisivanja i stupanja na snagu, nekako se činilo, da nije prihvatljiv niti za jednu stranu. U tom dvadesetogodišnjem prepucavanju naših i političkih i intelektualnih elita čini mi se da smo ispustili da razmotrimo ono šta su njegove dobre strane i propustili smo da potenciramo na onim integrativnim elementima koje on dosita posjeduje – izjavio je Begić novinarima prije početka sesije.

Iznio je mišljenje da BiH „možda i uz poticaj izvana, poticaj međunarodne zajednice, prerano ušla na teren političke integracije“.

Također je mišljenja da je trebalo još neko vrijeme, kada je riječ o implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma i posebno dejtonskog Ustava, ostati na terenu pravne integracije, integracije sistema koji bi nužno doveo do i političke integracije kroz jedinstvo pravnog poretka.

– Situacija koju danas imamo jeste da se dejtonski Ustav, Ustav države BiH svakodnevno krši. Nisu to samo potezi koji su povučeni u posljednjih nekoliko dana i koji su nama privukli pažnju, koji istina jesu najradikalniji, ali moramo biti svjesni da sve strane u ovoj bh. priči permanentno krše ono šta je dejtonski Ustav – smatra Begić.

Pri tome, dodaje on, kao argument za svoju nedjelotvornost, za loša zakonska rješenja, za loše poteze izvršne vlasti, nerijetko krive Dejton.

– Smatram da ovo što se dešavalo posljednjih nekoliko sedmica može biti i pozitivan šok za bh. društvo u cjelini, uključujući i političke elite, uključujući i intelektualne elite, uključujući i građane naše zemlje, da se sa praksom odbacivanja Dejtona prekine i da se pristupi njegovom konsekventnom provođenju. Moj je stav da sve ovo danas što imamo nije rezultat provođenja Dejtona i njegovih rješenja koja su implementirana. Ovo što mi danas imamo rezultat je neprovođenja Dejtona – zaključio je Begić.

Profesor Hazim Bašić je kazao da su sve političke elite u BiH u poslijedejtonskom periodu sistemski naučile građane BiH da se zakoni ne moraju poštovati, da se odluke sudskih instanci, ma kojeg nivoa bile, ne moraju poštovati.

– Stoga danas imamo upravo ovakvu situaciju. Republika Srpska može postojati u ustavnopravnom poretku jedino kakav je danas u BiH. Nepriznavanje i neprihvatanje takvog pravnog konteksta istovremeno podrazumijeva i negiranje pravne mogućnosti egzistencije, odnosno postojanja RS-a – smatra Bašić.

On je kazao da je „Milorad Dodik spreman da žrtvuje i RS, da žrtvuje i mir, a da zauzvrat skrene pažnju sa rastućeg broja krivičnih prijava koje se pojavljuju u tužilaštvima svih nivoa u BiH“.

– S druge strane, potez koji je nelegalan, koji su prije nekoliko dana donijeli Vlada i Narodna skupština RS-a, na izvjestan način se može okarakterizirati i kao pužuća secesija. Mi ne očekujemo da će visoki predstavnik i ovoga puta djelovati. Međutim, možda nema ni potrebe – naveo je Bašić.

On ističe da BiH posjeduje sve, prije svega institucionalne, a zatim i sve druge kapacitete, da sama izađe iz krize u kojoj se trenutno našla.

– Slažem se da je trenutna kriza najdublja, vjerovatno, u periodu od poslije Dejtona pa do danas. Ali BiH posjeduje sve neophodne institucionalne kapacitete, prije svega institucije suda i tužilaštva i pratećih policijskih agencija na osnovu kojih može da čuva trenutni ustavnopravni poredak u BiH – istaknuo je Bašić. (Federalna.ba/Fena)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,