Nedjelja, 5. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ambasador Kuvajta za Tuzlanski.ba: Najveća prednost BiH su bistri mladi ljudi, predivna slika suživota i različite kulture

Preuzmite sliku

Kuvajt je danas svrstan u deset najbogatijih zemalja u svijetu. Pozicioniran u oblasti Bliskog istoka, na obalama Perzijskog zaljeva, Kuvajt je primjer blagodeti temeljene prvenstveno na rezervama nafte, otkrivenim 1936. godine ispod pustinjskog tla.

Kuvajt je površinom tri puta manji od Bosne i Hercegovine, ali sa otprilike istim brojem stanovnika (oko 1,5 miliona Kuvajćana i oko 2,5 miliona useljenika)

Od juna do septembra, kada je u Kuvajtu nesnošljivih 50 stepeni i više, Kuvajćani uglavnom napuštaju zemlju i odlaze putovati po svijetu. Veliki broj njih, očaran je zelenilom zemlje, posljednjih godina upravo dolazi u Jajce, Mostar, Travnik. Kada je riječ o građanima Bosne i Hercegovine, njih oko 200 trenutno radi u ovoj bogatoj državi. Uglavnom su to ljekari, sportski radnici, inženjeri…, koje Kuvajćani veoma cijene.

O Kuvajtu, Bosni i Hercegovini, odnosu ove dvije države, prednostima BiH za Tuzlanski.ba govorio je aktuelni ambasador Kuvajta u BiH, Abdulaziz Ahmad Hasan Al Sharrah.

Kuvajt danas ima značajnu ulogu u stabilizaciji globalne ekonomije, kao i u međunarodnim temama poput borbe protiv terorizma i siromaštva, te u pomoći drugim državama. Zemlja je usmjerena na demokratiju, slobodu, prava žena i razvoj države. Kako komentarišete trenutne procese u Kuvajtu?

Država Kuvajt igra značajnu ulogu tokom posljednjeg perioda u međunarodnim događajima. Prije svega ta uloga je bila izražena dok je Kuvajt bio nestalna članica u Vijeću sigurnosti u period od 2018-2019. godine, kada je konstantno radio na konceptima dijaloga i pronalaska mirnih rješenja, borbi protiv terorizma, siromaštva, a posebno podržavajući humanitarna pitanja.

Njegovo Visočanstvo, emir Države Kuvajt, šejh Sabah Al-Ahmad Al-Džabir Al-Sabah, Allah ga sačuvao i zaštitio, stekao je najviše međunarodno priznanje „lider humanitarnog rada” od strane Ujedinjenih nacija i respektabilnih međunarodnih organizacija, a Država Kuvajt je postala „međunarodni humanitarni centar”.

  • Također je vrijedno napomenuti da je Njegovo Visočanstvo, emir države Kuvajt izdao neprocjenjivu direktivu da Kuvajt donira 100 miliona dolara Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) kao podršku njenim naporima u borbi protiv koronavirusa.

    Država Kuvajt je među prvim zemljama u regiji uspostavila demokratiju te se posvetila pravima žena, a Ustav Države Kuvajt uspostavljen je nakon neovisnosti kada je osnovan i prvi parlament 1962. godine koji je izabran od strane naroda.

    Što se tiče političkog angažiranja žena, mi imamo u Vladi više od jedne ministrice, zatim zamjenicu Parlamenta, dok se imenovanje prve žene ambasadorice desilo 1993. godine. Također, imenovana je 1998. godine i prva žena na mjestu glavne urednice jedne novinske agencije u arapskom svijetu, te mnogi drugi primjeri.

  • Katar i Dubai su se razvojem turizma u određenoj mjeri oslobodili ovisnosti o nafti, te obezbjedili dodatna sredstva u državnim proračunima, da li je razvoj turizma recept i za Kuvajt
    u budućnosti?

    Svojom vizijom (Kuvajt 2035) Država Kuvajt nastoji pretvoriti zemlju u međunarodni finansijski i komercijalni centar koji bi privukao međunarodne i regionalne investicije. Na vrhu tih projekata je projekt koji nosi naziv “Grad svile”. Očekuje se da će njegova izgradnja trajati oko 25 godina, a po okončanju Kuvajt će biti pozicioniran na ekonomsku, investicijsku i turističku kartu svijeta.

  • BiH i Kuvajt imaju odlične prijateljske bilateralne odnose, bez otvorenih pitanja i sa obostranim interesom za unapređenje političke i ekonomske saradnje. Kako komentarišete odnose BiH i Kuvajta godinama unazad?

    Želio bih da bosansko-kuvajtske odnose podijelim u nekoliko smjerova a najbitniji su:

    Historijski/povijesni odnosi:

    Država Kuvajt je među prvima pružila podršku i pozdravila Dejtonski mirovni sporazum. Također je Kuvajt, Vlada i narod, pružio političku, medijsku, materijalnu i humanitarnu podršku za pitanje Bosne i Hercegovine.

  • Politički odnosi:

    Opisao bih ih kao izvrsne, što se vidi kroz razmjenu zvaničnih posjeta na visokom nivou, te putem međusobne podrške dviju zemalja na međunarodnim forumima.

    Humanitarni odnosi:

    U posljednje tri godine su Kuvajt, te narod Države Kuvajt, pružili humanitarnu pomoć u vrijednosti oko 25 miliona KM, čija realizacija se odvijala putem nevladinih humanitarnih i dobrotvornih organizacija pod pokroviteljstvom Ambasade i Vlade Države Kuvajt, dok se Ambasada smatra mehanizmom humanitarnog rada.

    Želio bih potvrditi spremnost Ambasade da zaštiti i olakša misiju humanitarnog sektora, te da će angažiranje Ambasade predstavljati sponu između bosansko–kuvajtskih humanitarnih organizacija kako bi se realizirali projekti humanitarnog karaktera i osigurala dostava humanitarne pomoći od strane kuvajtske Vlade i kuvajtskog naroda onima kojima je ona neophodna, odnosno svom bosanskom narodu.

  • Od dolaska u BiH do danas šta bi izdvojili kao najveći blagodat i prednost Bosne i Hercegovine?

    Najveće bogatstvo svake države na svijetu je njen narod, a smatram da je BiH tu u prednosti pred mnogima. Dobar narod, bistri mladi ljudi, predivna slika suživota toliko različitih kultura i utjecaja, to su prve stvari koje moram izdvojiti kao najveću prednost ove zemlje. Rijetkost je naći se na jednoj geografskoj lokaciji koja je uspjela okupiti i čak pomiriti toliko različitosti. Naravno, BiH se susrela sa jako mnogo izazova u prošlosti, ali smatram da je narod ove države dovoljno jak da se iznad njih digne i prevaziđe ih. Pored toga, teško bi bilo pričati o BiH a ne osvrnuti se na sve prirodne ljepote koje vam je podario Bog. BiH je apsolutno zemlja puna užitaka na svakoj strani.

    Sviđa li vam se bosanska kuhinja? Koji specijalitet preferirate?

    Moram istaknuti da sam ja zaista velik gurman i sam uživam da kuham. Samim tim užitak mi je probati nova jela s kojima se ranije nisam susretao. Od bosanske kuhinje, koja je zaista bogata i šarolika, moram izdvojiti sve vrste pita i, naravno, nezaobilazne ćevape.

    Srce moćnog Kuvajta osim nafte je i Kuvajtski fond za razvoj, koji premašuje šest milijardi dolara, sa stotinama realizovanih projekata u više od 100 zemalja svijeta. Koji preduslovi su potrebni za veća ulaganja i investiranje u BiH?

    Kuvajtski fond za ekonomski razvoj se smatra vrlo važnom zvaničnom institucijom koja igra ogromnu ulogu u uspostavljanju mostova saradnje između Kuvajta i prijateljskih zemalja. Ovaj Fond je prva razvojna organizacija na Bliskom istoku koja učestvuje u realiziranju razvojnih projekata u prijateljskim državama pružanjem povoljnih zajmova i grantova. Fond je finansirao pet razvojnih projekata u Bosni i Hercegovini, dok Vlada Države Kuvajt nastoji unaprijediti saradnju između dvije zemlje u budućnosti.

  • Dolazite iz zemlje u kojoj je obrazovanje besplatno, postoji finansijska briga o djeci, gdje je besplatna zdravstvena pomoć, jaka kupovna moć i gdje je zaposlenje sigurno i garantovano, sve ono što nažalost u BiH nema. Postoji li neki nedostatak života u Kuvajtu ako Da, koji?

    Uzvišeni Allah je podario Državi Kuvajt naftno blago te korištenje tog bogatstva od strane Države Kuvajt u razvoju svih oblasti. Zdravstvena zaštita je besplatna za svakog građanina, također je i obrazovanje, na svim nivoima, besplatno, ne postoji porez na dohodak kuvajtskog građanina. Sve ove stvari, hvala Bogu, odrazile su se na dobrobit građana Kuvajta.

    U biti, razvoj ljudskih resursa u državi je konstantan. Postoji interes i fokus za kontinuirane razvojne planove.

    Također, neophodno je napomenuti postojanje velikih izazova zbog globalne ekonomske situacije, čak i za naftne zemlje, usljed izbijanja koronavirusa, gdje Država Kuvajt radi na diverzifikaciji izvora prihoda tako da ne postoji potpuna ovisnost o nafti.

    U konačnici, tu je vizija „Novi Kuvajt 2035“, te mnogi drugi planovi za raspoređivanje izvora prihoda i općenito razvoj ljudskih resursa.

  • Planirate li u skorijoj budućnosti eventualno posjetiti Tuzlu i Tuzlanski kanton?

    Imao sam sreću da upoznam nekoliko divnih ljudi iz Tuzle i Tuzlanskog kantona budući da ambasada Države Kuvajt kroz nekoliko programa pomoći podržava rad nevladinih organizacija. Želja mi je da posjetim što je više moguće dijelova u BiH i naravno da je Tuzla na listi destinacija, posebno s obzirom na veliki broj projekata koje ambasada Države Kuvajt finansira i provodi na području Tuzlanskog kantona. Ovdje moram iskoristiti priliku i spomenuti naš najnoviji poduhvat, a to je izgradnja Roditeljske kuće za potrebe Udruženja „Srce za djecu“. Čast mi je naglasiti da će izgradnju Roditeljske kuće u potpunosti finasirati Država Kuvajt. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje