Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Afrička kuga svinja ne prestaje da pravi probleme poljoprivrednicima

Preuzmite sliku

Afrička kuga svinja ne prestaje da pravi probleme poljoprivrednicima. Posebno u Semberiji. Za mjesec i po dana u Bosni i Hercegovini je eutanazirano preko 25.000 životinja, a samo u Bijeljini oko 18 hiljada.

Ova godina nije bila naklonjena poljoprivrednicima. Osim obilnih i čestih padavina koje su uzrokovale kašnjenje sjetve, na leđima imaju i afričku kugu svinja, koja je prouzrokovala više od sedam miliona KM štete i više od 20 hiljada eutanaziranih svinja na oko 270 lokacija u Semberiji, piše N1.

Ako ta brojka dostigne 30 hiljada sa stočnim fondom je završeno, upozorio je prvi čovjek Bijeljine Ljubiša Petrović, te po ko zna koji put apelovao na entitetske i državne nadležne institucije da se uključe u sanaciju štete, jer Grad planira da izdvoji do milion KM.

Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine je kazao:

“Ako Grad, u iznosu do 50%, evo, poziv za sve ove institucije da se u što hitnijim rokovima očituju s koliko će procenata oni učestvovati. Ujedno da kažem zašto sve ovo postavljamo na ovaj način. Zato što ovo nije problem samo Bijeljine, ni Republike Srpske, nego i BiH”.

I ništa nije slučajno, jer sve ukazuje na to da je nekome cilj uništiti običnog seljaka, tvrdi Petrović. U prvom redu jer, kako kaže, eutanazija, kao mjera za suzbijanje epidemije, ne daje rezultate. Istovremeno, u zakonskim propisima pravi se presedan, kažu iz ekspertske grupe koja se bavi ovim problemom. U izmijenjenom pravilniku ministarstva poljoprivrede za suzbijanje afričke kuge svinja omogućeno da se u kontrolisanim uslovima, obavlja klanje prasića, kao i njihova prodaja.

Drago Nedić, ekspertska grupa Ministarstva poljoprivrede:

“Postojeći propisi kažu da se to ne može raditi. Mi sad kažemo, ako obezbijedimo da je životinja zdrava, mi sada ovdje pravimo presedan. To u Evropi ne može. Ovo je ogroman ustupak ljudima koji omogućava da se 10-15 hiljada prasadi, u narednih mjesec dana, ne baci, nego iskoristi”.

Njegoslav Lukić, resor za veterinarstvo u Ministarstvu je istaknuo:

“Dosta je bilo problema na terenu, nije bilo jasno da li druge vrste životinja mogu da se kreću (goveda, ovce, koze, živinu)… Apsolutno da, moguće je kretanje uz prethodni klinički pregled”.

Međutim, teško je uskladiti se s Pravilnikom EU, prije svega, jer raspolažu s mnogo više finansijskih sredstava.

Vladimir Miljević, glavni republički veterinarski inspektor:

“Mi smo mali, mi pokušavamo naći rješenja da se spasi svinjarstvo, da se spase svinje, a da ne odstupimo od Pravilnika, jer odstupanjem od Pravilnika dozvolićemo da se kuga širi”.

Podsjećamo, zbog širenja zaraze, 10. jula, na teritoriji Bijeljine, Ugljevika i Lopara, proglašena je vanredna situacija. Ništa bolja situacija nije ni u Posavini.

Stevan Radić, odjeljenje za Veterinarstvo BD:

“Do sada imamo potvrđena 64 imanja, najveći broj imanja potvrđen je na području Vučilovca, gdje se prvo i javio. Do sada smo eutanazirali 1450 komada svinja, imamo još pet imanja na čekanju”.

Kako bi prenos zaraze bio spriječen, ili barem ublažen, na području distrikta postavljeni su određeni punktovi, na kojima se vrši kontrola životinja. Pojačanu kontrolu prilikom uvoza mesa iz regiona, Evropske unije i drugih tržišta, ranije je najavio i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac. Podsjećamo, prvi slučajevi zaraze u okruženju registrovani su sredinom šestog mjeseca, u Semberiji.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje