Ponedjeljak, 6. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Najezda zmija u Tuzli: Nakon bjelica i smukulje izašle iz svojih skrovišta

Preuzmite sliku

Nakon što smo od naših čitatelja iz naselja Batva i Crvene Njive dobili fotografije zmije bjelice koja spada među najveće zmije na području Evrope, danas bilježimo novi slučaj pojave zmija u naseljenom području.

  • smukulja1
  • Naime, u pitanju je zmija koja po svom izgledu odgovara smukulji, obično je sivkasta, smeđkasta, roskasta, nekad i crvenkasta.

    Ono što je najvažnije nije otrovna. Fotografija je zabilježena u naselju Gornje Brdo kod objekta poznatijeg kao Pašagina vila.

    Uspjela sam samo jednu slikati. Više ovakvih primjeraka moje komšije i ja smo primjetili na užem području oko Pašagine vile” – kaza je čitateljka portala Tuzlanski.ba.

    Ženka smukulje veća je od mužjaka, po tijelu ima 2 reda tamnih (smeđih, crnih) pjega, iza glave obično malo veće mrlje (nekad u obliku rogova). Na bočnoj strani glave prolazi tamna pruga od nosnice preko oka do vrata. Trbuh je crvenkast, narančast, siv ili crnkast, nekad s pjegicama.

    Vrlo tajnovita zmija koja je aktivna danju. Može ju se naći na grmovitim, travnatim padinama, kamenjarima, suhim, ali i vlažnim staništima. Voli se grijati ispod vegetacije, limova (…), ali izbjegava velike vrućine. Zbog toga je češće aktivna u hladnijim dijelovima dana, toplim oblačnim danima. Za toplijeg vremena aktivna je i noću. Po danu se ne kreće puno (13 – 100 m). Može se penjati po gustom niskom grmlju. Relativno spora i flegmatična, ali u rukama često grize, čak i ako se ne osjeća ugroženom (ugriz je potpuno bezopasan i ne boli, ali navodno ima jači stisak od bjelice). Također kao i bjelouška pušta sekret neugodna mirisa (miris je puno slabijeg intenziteta od bjelouške).

    Ne “trči” za plijenom, traži ga po mirisu do njegovog skrovišta i tamo se hrani. Veći plijen omota tijelom. Većinom se hrani gušterima (često 70% prehrane!) (posebno veličine običnog zelembaća napola izraslog u dužinu), sljepići i skinkovi, mali sisavci (i njihove bebe), male zmije (čak male ljutice!), jaja gmazova i ptice koje se gnijezde. Ženke se češće hrane nečim drugim, a ne gušterima. Bebe i mladi se hrane kukcima i gušterima.

    U sezoni parenja (proljeće), mužjaci se bore. Parenje traje nekoliko sati. Kote 2 – 16 (rijetko 19) živih malih. Na jugu se pare opet na ljeto i mlade nose kroz zimski san i kote na proljeće. Na sjeveru ženke se pare svake 2 – 3 god. Mužjaci sazriju za 2.5-3 god. (jug) i 4 god. (sjever). Ženkama treba dulje. Nekad živi i 18 godina u prirodi. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , , ,