Nedjelja, 30. Juna 2024.
Tuzlanski.ba logo

Građani i aktivisti iz Tuzle u borbi protiv kršenja Statuta Grada: Riješiti problem neodržavanja izbora u mjesnim zajednicama

Preuzmite sliku

Pitanje izbora u mjesnim zajednicama na području Tuzle i dalje je otvoreno. Na važnost njihovog provođenja još jednom su ukazali članovi Udruženja Front slobode, zajedno s nekolicinom gradskih vijećnika, prepoznajući važnost rješavanja tog problema.

Vijećnici Gradskog vijeća Tuzle nisu pokazali spremnost za otvaranje dijaloga s predstavnicima civilnog društva, što se moglo zaključiti tokom radnog sastanka iniciranog od strane članova Fronta slobode. Cilj sastanka bio je rješavanje problema neodržavanja izbora u mjesnim zajednicama, čime se krši Statut Grada Tuzle.

Vezano | Ko je odgovoran za neodržavanje izbora u mjesnim zajednicama u Tuzli? 

Tuzla je u maju 2021. godine, nakon sedmogodišnjeg čekanja, konačno dobila Statut grada koji je omogućio drugačiji način administrativnog djelovanja. Građanima je pružena mogućnost da putem neposrednih izbora biraju i budu birani za članove vijeća mjesnih zajednica. Međutim, izbori do danas nisu provedeni, što je naglašeno tokom nekoliko zborova u gradskim i prigradskim mjesnim zajednicama koje su realizirali članovi Udruženja Front slobode.

  • Front slobode je, u cilju osnaživanja građana i unapređenja kvaliteta života u gradu, inicirao zajednički radni sastanak s vijećnicima Gradskog vijeća Tuzle. Od ukupno 31 vijećnika, na sastanku su se pojavila samo trojica iz opozicije: Omer Berbić iz Naše stranke, Selma Ćatibušić iz Platforme za progres te Sabiha Mujkanović – Mujačić, samostalna vijećnica.

    “Naš cilj je bio ostvarivanje saradnje i komunikacije sa svim vijećnicima te smo im pozive uputili istoga dana. Nadali smo se da će odziv biti znatno veći, ali realnost je drugačija. Želja nam je bila da utvrdimo na koji način možemo izvršiti pritisak na donosioce odluka kako bi se napokon donijela odluka o načinu provođenja izbora u savjete mjesnih zajednica, koja je prema Statutu Grada Tuzle davno trebala biti donesena,” kazao je Josip Ventić iz Fronta slobode.

    Izostanak većine vijećnika pokazao je da nisu spremni na dijalog s predstavnicima civilnog društva, dok se sa druge strane odvija problem nepotpune funkcionalnosti savjeta mjesnih zajednica.

    Politički plijen

    Samostalna vijećnica Sabiha Mujkanović – Mujačić je, osim na problem nefunkcionalnosti savjeta mjesnih zajednica, ukazala i na činjenicu da su oni kao takvi pravi politički plijen, s obzirom da su imenovanja po aktuelnom modelu isključivo naslonjena na stranačke kadrove.

  • “Mjesne zajednice ne obavljaju funkciju koju bi trebale, odnosno trebale bi biti mjesto za rješavanje problema građana. One trebaju biti veza između građana i Gradske uprave. Direktni izbori članova savjeta su veoma važni jer su građani ti koji najbolje poznaju probleme mjesne zajednice u kojoj žive,” izjavila je Mujkanović – Mujačić.

    Tokom sastanka je ukazano i na pasivnost savjeta, ali i građana, koji više ne vide važnost pravnog svojstva mjesne zajednice.

    “Moramo poštovati Statut koji smo usvojili kao najviši okvirni pravni dokument. Također, izbori u mjesnim zajednicama predstavljaju legitimitet i legalitet u kojem se isključivo građani moraju pitati,” stav je gradske vijećnice Selme Ćatibušić.

    Vijećnik Omer Berbić smatra da se mjesnoj zajednici mora vratiti pravno svojstvo koje joj je nekada pripadalo, uz pečat, budžet i adekvatne članove savjeta koji su birani putem izbora.

  • “Direktni izbori u mjesnim zajednicama su morali biti provedeni šest mjeseci nakon usvajanja Statuta Grada Tuzle. Mi sada imamo zapuštene i oronule mjesne zajednice, u kojima 90 posto savjeta ništa ne radi. Oni služe samo kao politički plaćenici koji za vrijeme mandata dobiju po šest hiljada KM, a građani ne vide niti metra nove ceste, cijevi za grijanje i vodu i slično,” naveo je Berbić.

    Savjeti kao mašinerija za donošenje glasova strankama

    Održavanje izbora preduslov je da svaka mjesna zajednica u Tuzli dobije određeni kapitalni budžet, uz mogućnost apliciranja na inozemne projekte.

    “Neodržavanje izbora u cilju je politike koja trenutno imenuje savjete, jer svaki član dobije šest hiljada KM za mandat, a to znači da oni za taj iznos kupe osobu koja njima kasnije donese između 50 i 100 glasova na izborima. Kada imate velike partije s oba spektra koje imaju po 60, 70 ili 800 ljudi u savjete, onda vidite koliko je njima bitno za stranačku infrastrukturu da se ovo ne desi,” naglasio je Berbić.

    Kroz dosadašnji rad, članovi Fronta slobode u 25 mjesnih zajednica su direktno od građana upoznati s velikim brojem problema koje je potrebno riješiti, a što je uslovljeno provođenjem mjesnih izbora.

    “U narednom periodu ćemo raditi na prikupljanju potpisa od najmanje 10 posto građana iz svake mjesne zajednice, a zatim ćemo formirati inicijative koje će se odnositi na donošenje odluke o načinu provođenja izbora u mjesnim zajednicama. Njih ćemo uputiti Gradskom vijeću na izjašnjavanje,” istakao je Ventić.

  • Na ovaj način, gradski vijećnici će biti suočeni s voljom građana, te će imati konkretno mapirane mjesne zajednice čiji stanovnici žele provođenje direktnih izbora.

    Iz Fronta slobode naglašavaju da je participacija građana u odlučivanju na lokalnom nivou regulisana Zakonom o principima lokalne samouprave Federacije Bosne i Hercegovine i Statutom Grada Tuzle.

    Analiza Statuta Grada Tuzle jasno pokazuje nedostatke ključnih elemenata koji se odnose na utvrđenu dinamiku izbora savjeta mjesnih zajednica, kao i kaznene odredbe ukoliko ovi izbori ne budu provedeni. To otvara prostor da lokalna vlast svjesno isključuje građane iz procesa odlučivanja, što su pokazale i diskusije na održanim zborovima.

    Posljednji održani radni sastanak je i poziv građanima Tuzle da se pridruže jedinstvenoj inicijativi od koje upravo oni trebaju osjetiti najveće benefite u kontekstu poboljšanja prilika u mjesnim sredinama u kojima žive.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje