Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Znakovi da bubrezi ne rade kako treba

bubrezi-bol
Preuzmite sliku

Popularno

Živeći u savremenom i užurbanom svijetu, moguće je ne prepoznati poruke koje nam organizam šalje, a posljedice ne komuniciranja sa tijelom i ne odgovaranja na signale mogu biti opasne.

˝Bright Side˝ je sačinio listu signala koji upozoravaju da bubrezi ne rade kako treba.

Problemi sa snom

Kada vam bubrezi ne funkcioniraju pravilno, to znači da toksini ne mogu napustiti tijelo normalnim putem preko urina, nego se zadržavaju u krvi, a povećan nivo toksina onemogućava spavanje.  Osobe sa hroničnim bubrežnim oboljenjima uglavnom pate i od apnee, poremećaja koji dovodi do prekida  disanja dok spavate. Prekidi u disanju mogu trajati od nekoliko sekundi do minute, a nakon svake pauze normalno disanje se vraća uz glasno hrkanje. Ukoliko imate konstantno ove signale, ne bi bilo loše da posjetite ljekara.

Glavobolja, umor i slabost

Bubrezi koji funkcioniraju zdravo i normalno pretvaraju vitamin D u našim tijelima u snažne kosti, kao i hormon eritropoietin koji igra značajnu ulogu u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca. Kada bubrezi ne vrše svoju funkciju, oni proizvode manjak ovog hormona. Opadanje crvenih krvnih zrnaca, koja prenose kiseonik, rezultiraju umorom mišića i mozga.

Anemija je bliska ljudima koji pate od hroničnih oboljenja bubrega, a može se održavati i kod osoba koje imaju 20 do 50 posto umanjenu normalnu funkciju bubrega. Ako spavate i odmarate se dovoljno, ali i dalje osjećate umor, pad energije i slabost, obratite se ljekaru bez odlaganja.

Suha koža koja svrbi

Suha koža koja svrbi jedan je od znakova da bubrezi ne održavaju balans minerala i nutrijenata. Imate li ovaj problem, pokušajte više hidratizirati kožu, a prije svakog korištenja medikamenata, konsultujte se s doktorom. Određeni medikamenti sadrže supstance koje potencijalno mogu mogu naštetiti bubrezima.

Loš zadah i okus metala u ustima

Kada se otpad zadržava u krvi, dolazi do promjene ukusa hrane i možete osjećati okus metala u ustima. Loš zadah je posljedica zadržavanja previše toksina i zagađenosti krvotoka. Generalno, može se čak desiti da ne želite jesti, da izgubite apetit, te da dođe do nezdravog gubitka kilograma. Ovo je samo jedan od razloga zbog čega u ustima možete imati okus metala, uz alergije i lošu oralnu higijenu, ali ako se problem nastavi, posjetite doktora.

Gubitak daha

Gubljenje daha usljed manjeg napora povezano je sa radom bubrega. Uzrokuju ga dva faktora i to anemija, te ulazak tečnosti u pluća kada bubrezi ne funkcioniraju normalno. Više je razloga zbog kojih gubimo dah, od nepravilnog rada bubrega, astme, srčanih bolesti, pa čak i raka pluća. Primijetite li da se ova pojava često ponavlja, čak i kada su u pitanju manji zamori, odmah se obratite ljekaru.

Oticanje zglobova, nogu i ruku

Bubrezi koji ne rade ispravno ne mogu uklanjati dodatne tečnosti iz tijela, što uzrokuje oticanje zgloboda, ruku i nogu. Oticanje donjih dijelova tijela također može biti odraz problema sa srcem, venama na nogama ili jetrom. Ponekad korištenje lijekova i reduciranje unosa soli mogu zaustaviti ovu pojavu, a ako to ne pomogne, potreban vam je određeni tretman.

Bol u leđima

Poremećen rad bubrega može rezultirati bolovima u leđima koji se obično javlja duboko, ispod rebara, a može se osjetiti i na prednjoj strani prepona ili kuka. Bol u leđima uzrokovan bubrežnim poremećajem praćen je osećanjem muke, povraćanjem, visokom tjelesnom temperaturom i čestim uriniranjem. Bol u leđima koji nije povezan sa bubrezima, ponaša se drugačije: bol je lokalizovan i pojavljuje se iznenada, anema groznice.

Natečene oči

Rani znak da je bubrežni sistem oštećen je prisutnost proteina u urinu što može rezultirati natečenošću u području očiju.

Visok krvni pritisak

Cirkulacija je povezana sa bubrezima, koji imaju male nefrone koji filtriraju otpad i dodatne tečnosti iz krvi. Ako su krvni sudovi oštećeni, nefroni koji filtriraju krv ne primaju dovoljno kiseonika i nutritijenata zbog čega je visok krvni pritisak drugi vodeći uzrok bolesti bubrega. Konzumirajte hranu bogatu folnom kiselinom.

Promjene u mokraći

Naši su bubrezi odgovorni za proizvodnju i eliminaciju mokraće. Često mokrenje, promjena mirisa i boje, odnosno prisustvo krvi i pjene u mokraći promjene su koje se ne bi smjele ignorirati. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,