Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Palestinski dječak u komi nakon što su ga izraelski vojnici pogodili gumenim metkom u glavu

Preuzmite sliku

Mohammed Tamimi, 14-godišnji Palestinac, nalazi se u induciranoj komi nakon što su ga izraelski vojnici pogodili u glavu gumenim metkom tokom demonstracija protiv odluke Sjedinjenih Američkih Država da prizna Jerusalem za glavni grad Izraela.

Pogođen je u petak iz velike blizine u selu Nabi Saleh na okupiranoj Zapadnoj obali.

Manal Tamimi, Mohammedova rodica, kaže da je metak ušao u dječakovo lice ispod nosa, razbio mu vilicu i zabio mu se u lobanju.

“Krv mu je šikljala iz lica kao iz fontane. Bilo je strašno, niko nije znao šta da radi. Bilo nas je strah da ga pomjerimo. Izgubio je svijest i plašili smo se da je umro”, govori ova 43-godišnja majka četvero djece za Al Jazeeru.

Veoma loša situacija
S povredama koje su izazvale unutrašnje krvarenje Mohammed je proveo šest sati na operacijskom stolu, a sedmero palestinskih hirurga operisalo ga je u bolnici Istishari kod Ramallaha. Uspjeli su mu ukloniti metak i sastaviti vilicu te su ga stavili u induciranu komu na 72 sata.

“Situacija je veoma loša. Ljekari strahuju da su mu oštećeni vid i sluh”, navodi Manal.

Porodica neće znati koliko je štete povreda nanijela Mohammedu dok se on ne probudi u utorak.

Manalin suprug Bilal navodi da su stanovnici Nabi Saleha u velikom broju došli u bolnicu kako bi iskazali podršku Mohammedovoj porodici tokom operacije, a mnogi su darovali krv.

Izraelska vojska nije odgovorila na upit Al Jazeere za komentar.

Izraelske snage sigurnosti često koriste gumene metke kao “oružje za kontrolu mase” na okupiranoj Zapadnoj obali, što je izazvalo žestoke kritike aktivista i grupa za zaštitu ljudskih prava. Aktivisti kažu da su gumeni meci smrtonosni kad se koriste za razbijanje protesta.

Zabrana u Jerusalemu
Njihovo korištenje zabranjeno je u Izraelu i gradu Jerusalemu prije više od deset godina nakon istrage ubistava najmanje 12 palestinskih stanovnika Izraela 2000. godine.

Izraelske snage sigurnosti potom su počele koristiti metke sa spužvastim vrhom ili “plastične” metke u Izraelu i Jerusalemu, dok su gumeni meci ostali dio arsenala na okupiranoj Zapadnoj obali.

Međutim, i gumeni i plastični meci mogu izazvati teške povrede, čak i smrt.

Grupa za zaštitu ljudskih prava Defense for Children International – Palestine (DCIP) navodi da je 15-godišnji Palestinac ubijen gumenim metkom decembra prošle godine sjeverno od Ramallaha, a pet mjeseci ranije desetogodišnji dječak podlegao je povredama zadobijenim od metaka sa spužvastim vrhom u gradu Al-Ramu.

Manal i Bilal kažu da je desetak demonstranata povrijeđeno gumenim mecima samo u petak u Nabi Salehu.

“Oni (Izrael) tvrde da ovi meci ne mogu naškoditi ljudima i da se koriste samo da prestraše demonstrante. No, to nije istina, ti meci mogu ubiti”, govori Manal.

Izraelska grupa za zaštitu ljudskih prava B'Tselem navodi da je 19 Palestinaca, među kojima 12 maloljetnika, ubijeno gumenim mecima od 2000. do 2013. godine.

Pravila izraelske vojske navode da se iz “oružja za kontrolu mase” može pucati u donji dio tijela i nikad se ne smije koristiti protiv djece.

Osude iz Tel Aviva
Međutim, Manal navodi da su snage sigurnosti namjerno ciljale djecu tokom protesta u Nabi Salehu.

Ona dodaje kako je ta namjera “oblik kolektivne kazne” kako bi se povrijedili roditelji i drugi koji se “odlučuju oduprijeti izraelskoj okupaciji”. Mnoga djeca postanu “traumatizirana” djelovanjem izraelskih snaga sigurnosti u njihovim selima, navodi ona.

Manal ima bolove u koljenima nakon što su je izraelske snage više puta pogodile u te dijelove nogu gumenim mecima tokom demonstracija prije tri godine.

Njen brat Rami pogođen je u glavu prije pet godina. Metak mu je razbio lobanju i često ima napade.

Ronit Sela, direktorica Asocijacije za ljudska prava u Izraelu iz Tel Aviva, osuđuje izraelsko korištenje gumenih metaka tokom protesta.

“Problem s mecima sa spužvastim vrhom ili gumenom presvlakom jest da izazivaju teške povrede ljudi, invalidnost koju nose cijeli život, a ponekad izazivaju i smrt. Korištenje gumenih metaka kao manje smrtonosnog oružja za rastjerivanje mase pokazalo se preopasnim u više navrata. Previše je smrtonosno da se koristi tokom rastjerivanja ljudi”, ističe ona za Al Jazeeru.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje