Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Nevjerojatna blamaža SAD-a i saveznika: ISIL-ovu dječju igračku od 200 dolara uništili raketom od 3 miliona

Preuzmite sliku

Bez obzira na poraze koje u zadnje vrijeme trpi na svim ratištima, Islamska država još uvijek povremeno zna zapadnjačku vojnu silu uspješno izvrgnuti ruglu.

Na nedavnoj vojnoj konferenciji u Washingtonu američki general David Perkins objavio je zapanjenoj publici da je jedna američka saveznička zemlja relativno nedavno skupocjenim raketama Patriot odgovorila na ISIL-ove provokacije najobičnijim dronovima za snimanje iz zraka. Patrioti su, inače, rakete s radarski upravljanim bojevim glavama, dizajnirane u američkoj kompaniji Raytheon, te ovisno o modelu znaju koštati od tri pa do osam miliona dolara po komadu.

Vjerojatno iz poštovanja prema tom vrlo skupom oružju koje je potraćeno za vojni odgovor na veoma smiješan povod, Perkins nije otkrio zemlju čija je vojska izvela taj apsurdan napad, a ostalo je tajnom i koliko je Patriota ukupno ispaljeno na običnu dječju igračku. Neki mediji su objavili da je riječ o Izraelu i da su s ukupno tri Patriota gađali bespilotnu letjelicu koja je na Golansku visoravan doletjela iz Sirije, ali to nije službeno potvrđeno. General Perkins je tek posprdno kazao da quadcopter od 200 dolara s amazon.coma nije imao apsolutno nikakve šanse protiv Patriota.

Mreže za hvatanje

Dronovi se, istinabog, u redovima terorista veoma često koriste za ubacivanje i aktiviranje improviziranih eksplozivnih naprava u neprijateljskoj pozadini ili na strateškim položajima protivnika. Premda je ostalo nejasno je li quadcopter kojega je uspješno srušio projektil Patriot bio te eksplozivne vrste, ili je samo snimao i izviđao, Perkins je pojasnio da postoje puno bolja i nadasve jeftinija rješenja za eliminaciju ove vrste opasnosti.

Postoje kompanije, kao što je Dedrone, koje prodaju sisteme što na temelju radiosignala lociraju nepoželjne dronove na nekom području, a u stanju su detektirati i položaj njihova navoditelja, tj. pilota. Ovi se uređaji već koriste za osiguravanje javnih događaja poput fudbalskih utakmica ili koncerata od situacije u kojoj bi neki fanatik uz pomoć daljinski navođene letjelice mogao dovesti u pitanje živote stotina građana.

Japanska policija u istu svrhu odavno koristi vlastite dronove koji velikim razapetim mrežama u zraku presreću i love neželjene letjelice. Već su razvijeni i posebni odašiljači koji potencijalno opasnim dronovima prekidaju GPS signal i tako ga prisiljavaju da se spusti na zemlju. Nizozemci raspolažu posebno obučenim orlovima koji dronove uspješno love u zraku svojim kandžama.

Uglavnom, u Washingtonu je zaključeno da već postoji bezbroj tehnika i tehnoloških rješenja za uspješnu obranu od dronova koji napadaju. I sva su jednako efikasna, ali i puno jeftinija, od ispaljivanja radarski upravljane rakete teške gotovo 700 kilograma. (Slobodnadalmacija.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , , ,