Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Najrjeđem primatu na svijetu prijeti skoro istrebljenje

Preuzmite sliku

Popularno

U divljini Kine trenutno živi samo 25 primjeraka hajnanskog gibona, zaključili su istraživači.

Usljed sječe šuma i uništavanja njihovog prirodnog staništa, hajnanski giboni, koji su IUCN-ovoj listi kritično ugroženih vrsta, pogođeni su u trenutku kada bi najviše trebalo da brinemo o njima.

U svitanje, dok priroda planine Futou Ling na Hajnanu još uvijek drijema, može se čuti pjesma posljednjih gibona. Mužjaci se penju na najviše grane drveća i njihovi glasovi se pronose šumama, a potom im se pridružuju ženke i mladi, usljed čega nastaje sažna kakofonija zvukova.

Zoolozi Samuel Turvey i Jessicaa Briant spremni osluškuju zvukove hajnanske prirode i, kada začuju početak pjesme, hitaju ka njoj.

  • hajnanski-gibon2
  • „Hajnanski gibon“, objašnjava Turvey, istraživač londonskog Zoološkog društva, „najrjeđi je majmun na svijetu, najrjeđi primat i, gotovo sigurno, najrjeđi sisar na svijetu.“ (Ukoliko ste odmah pomislili na sjevernog bijelog nosoroga, čija su samo tri primjerka preostala na planeti, sjetite se da je on jedna od dviju podvrsta bijelog nosoroga.)

    Kako se navodi u IUCN-ovom izvještaju o 25 najugroženijih primata, objavljenom 24. novembra 2015, u divljini je preostalo svega 25 primjeraka hajnanskog gibona, od kojih svi žive na Hajnanu.

    Ovi primati su, u prosjeku, teški oko osam kilograma i cio život provode na granama. Mužjaci i mladunčad imaju crno krzno, dok su ženke narandžaste. Porodice se obično sastoje od jednog mužjaka, dviju ženki i mladunaca, dok odrasli giboni koji još uvijek nisu našli partnera za parenje nerijetko usamljeni pjevaju u džungli.

    U prošlosti, Hajnan je bio dom hiljadama gibona, ali je njihov broj drastično smanjen u proteklim decenijama. Najveći krivci za to su lovokradice i sječa šuma. Njihovo životno stanište u ovoj kineskoj provinciji danas je zaštićeno zakonom, ali to ne sprječava krijumčare životinja i drvosječe koji nelegalno sijeku šume da nastave s ugrožavanjem hajnanske prirode. Kako se džungla smanjivala, giboni su se sve brže i više povlačili uz planinu Futou Ling. (nationalgeographic.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje