Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

5 životinja koje nisu sisari, ali hrane mladunce “mlijekom”

Preuzmite sliku

Iako je konzumiranje mlijeka tipična odlika naše klase kičmenjaka, postoji još vrsta koje se hrane mlijekom na početku života. Ipak, to mlijeko stručnjaci nazivaju „lažnim“.

Svi znamo koliko je mlijeko važno za rast i razvoj novorođenčeta: ima u sebi savršenu kombinaciju hranljivih materija i zaštitnih elemenata koje pomažu svakoj bebi.

U cjelokupnom životinjskom carstvu samo jedna grupa hrani svoju mladunčad mlijekom: sisari. Mlijeko koje luče sisari zove se pravo mlijeko, piše Newsweek.

Ali, vjerovali ili ne, još nekoliko životinja luči mlijeko i hrani svoje mlade njime. To “lažno mlijeko” nije ni nalik kravljem, kozjem, ili recimo ljudskom mlijeku, niti se proizvodi na isti način, ali služi za istu namjenu: da ojača mladunce i prehrani ih dok ne mogu da se brinu o sebi. Evo koje životinje luče “lažno mlijeko”.

1. Golubovi

Ne kaže se uzalud “od grlice mlijeko”… Dakle, golubovi su sjajni roditelji i – za razliku od sisara gdje samo ženke mogu da doje svoj naraštaj, kod golubova i mužjak i ženka može da hrani svoje mlade tečnošću koja se zove žetveno mlijeko. Zapravo – to mlijeko nastaje iz hrane koju golub uskladišti u osnovi svog grla i tu ga smekšava pljuvačkom sve dok ga ne proguta.

Ova tečnost je veoma bogata proteinima i mastima. Utvrđeno je da, kada se koristi u ishrani kokoški, povećava njihovu težinu za 38 posto.

Uz golubove, flamingosi i carski pingvini proizvode svoju vrstu mlijeka.

2. Bubašvabe

I pacifičke bubašvabe hrane svoje mlade nekom vrstom mlijeka.

Većina ženki izleže jaja u nekoj vrsti vreće koja se zove oteča, u kojoj se nalazi i “mlijeko” i jaja bubašvaba. Kada se izlegu, prvo što jedu jeste – upravo to mlijeko.

Inače, bubašvabe dobijaju dosta nutritijenata dok su još u majčinoj utrobi, pa zahvaljujući ovom napitku veoma brzo dobiju na težini.

3. Pseudoškorpije

Baš kao i bubašvabe, pseudoškorpije proizvode supstancu nalik mlijeku, ali je, u njihovom slučaju, ona skrivena u jajovodima, a ne u utrobi.

U suštini, mladunče pseudoškorpije se hrani ovim mlijekom preko posebnog kanala, dok je još u utrobi svoje majke.

Čak i kada se izlegu, oni se okače o leđa svoje majke i hrane se lažnim mlijekom dok ne narastu dovoljno da mogu nezavisno da žive.

4. Riba disk

Mlijeko ove ribe ne izgleda zapravo kao mlijeko, već je u pitanju sekret koji obloži tijelo oba roditelja: mužjaka i ženke. U sebi ima puno proteina i antitela.

Nekoliko dana nakon što se ribe diskovi “ispile” iz svojih jajašaca, zalete se na svoje roditelje i hrane se sekretom dok ne narastu.

Poslije tri sedmice, roditelji počinju da odbijaju svoje mlade. Odlaze od njih na duže vrijeme, i tako ih tjeraju da se snalaze za hranu, odnosno da nauče da love. Ovaj obrazac ponašanja je sličan kao kod sisara.

5. Taita, džinovski afrički crv

Zapravo, radi se o vodozemcu kao što je žaba ili salamander, ali su u svom evolutivnom procesu ove životinje izgubile svoje udove i izgledaju kao crvi.

Većina podvrsta Taite čuvaju svoja jaja dok se ne izlegu a onda ih napuste.

Kod afričkih Taita iz Kenije – situacija je drugačija.

Kada se izlegu iz jaja, potpuno su zavisna od onoga što im obezbijedi majka. Zato ženka svoj površinski sloj kože pretvori u skramu proteina i masti.

Ova skrama je tako bogata proteinima i mašću da samo za sedam dana taite narastu 11 posto. Ishrana mladih mnogo košta ženku taite: ona za sedam dana izgubi 14 posto svoje težine. (nationalgeographic.rs)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,