Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zimske rutine za njegu kože

Preuzmite sliku

Hladno vrijeme ne čini uslugu koži. Ruke su odjednom kao brusni papir, a iako snijeg još ne pada, kosa je puna bijelih tačkica od nepozvane peruti. Kad se zrak počne hladiti, tijelo pokušava zadržati toplinu sužavanjem krvnih žila.

Strogi režimi

Kao rezultat toga, vanjski slojevi kože postaju suhi, što dovodi do guljenja i pucanja kože. No, hladnoća ne diskriminira, što znači da čak i stručnjaci za njegu kože moraju pribjeći strogim režimima zimske njege kože.

Prvo treba oprati lice hidratizirajućim tonikom. Ključna riječ ovdje je hidratizacija. Izuzetno je važno, posebno zimi, pružiti koži dodatnu vlagu koristeći eterična ulja. Micelarne tekućine jednako su dobre za održavanje vlage tijela.

Maske za lice u maramici omogućavaju sastojcima za pomlađivanje kože da doista natope kožu. Dobro je isprobati maramice koje sadrže shea maslac, mango maslac ili ulje marelice. Ta tri sastojka imaju visoku koncentraciju hranjivih vitamina i masnih kiselina.

Kad se smanji vlaga u zraku, svako lice treba dodatnu hidrataciju kako se ne bi previše sušilo, a koža ne bi pucala. Svi dermatolozi savjetuju dodatnu hidrataciju u vrijeme promjene godišnjih doba. Odlične su kreme koje se temelje na ceramidu (lipidima koji sprečavaju gubitak vode iz kože stvaranjem vanjskog zaštitnog sloja te poboljšavaju gipkost i vlažnost kože). Nije loše nabaviti kremu koja sadrži hijaluronsku kiselinu, koja obnavlja kožu i pomaže joj da zadrži vlagu.

Zaštitni faktor

Ali, trljanje rukama ponekad nije dovoljno, stoga nije loše nabaviti električnu četkicu za stimulaciju kože, koja brzo i efikasno skida slojeve kože i nečistoću.

Nije istina da je tokom zime manje sunca. Krema sa zaštitnim faktorom koristi se zimi kao i tokom ljeta. Mažu se lice, vrat, ruke, svi dijelovi tijela koji su izloženi utjecajima sunca.

Antioksidirajući serum

Antioksidansi su poput vatrogasnih aparata koji uklanjaju upalu uzrokovanu slobodnim radikalima. Oni pomažu i u obnavljanju kože blokirajući proizvodnju abnormalne pigmentacije. Uvijek je bolje izabrati serum koji nije na bazi vode, jer je glađi i bolje se apsorbira. Najbolji izbor je serum koji sadrži mješavinu peptida i biljnih ekstrakata. Povećava se proizvodnja kolagena i elastina, kao i proteina koji su odgovorni za čvrstoću i elastičnost kože.

Jogurt

Neki se okreću kuhinji kako bi sačuvali kožu tokom zime. Koristan je jogurt kao izvor mliječne kiseline, koji pomaže pilingu. Jogurt, također, može smiriti kožu koja je nadražena od vjetra ili velike hladnoće, jer sadrži vitamin E protiv upale. Ako želite zadržati vlagu u koži, kupka od zobenih pahuljica je jednostavan i jeftin način uklanjanja prljavštine i mrtvih ćelija s lica, a istovremeno i hidratizira.

Med

Med je prirodni hidratant koji je pun antioksidansa. Ima antibakterijska svojstva i pomaže kod iritacije kože i akni. Ne smijemo zaboraviti ni na kokosovo ulje. Ima hidratizirajuća i antibakterijska svojstva.

Protiv peruti

Nema ničeg goreg nego obući nov crni kaput ili sako i onda na njemu naći male bijele snježne pahuljice, koje nemaju veze sa snijegom. Perut se pojavljuje zbog nagle promjene vremena, a najbolje je boriti se protiv njega šamponima koji sadrže cink pirition (aktivni sastojak koji se koristi u liječenju peruti, psorijaze te seboreičnog dermatitisa, ekcema i vitiliga), koji s vlasišta uklanja gljivice odgovorne za stvaranje peruti.

Balzam za usne

Svi dermatolozi se slažu da su raspucale usne svakodnevica života u zimskim uvjetima, ali se redovnim korištenjem hidratantnog balzama raspucala koža može minimizirati. Svaki balzam koji sadrži pšenično ulje, bademovo ulje, ulje jojobe, kokosovo ulje, aloe veru, shea maslac, suncokretovo ulje ili ulje sjemenki pamuka, smanjit će utjecaj vjetra i hladnog zraka na usne. (Zdravlje u kući)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,