Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Zašto je “Fasting” najbolja i trenutno najpopularnija dijeta?

Preuzmite sliku

Vrlo je jednostavno, zato što možete da jedete SVE.

Puni naziv dijete je “intermittent fasting”, što bi u bukvalnom prevodu bilo “periodično gladovanje”.

Na pomen riječi “gladovanje” mnogi će odustati i od čitanja teksta, te je možda baš to razlog što je naziv dijete preuzet u originalu fasting zvuči svakako manje zastrašujuće.

Ova dijeta sastoji se od modela 16:8, a on podrazumijeva da 16 sati u toku dana ne jedete, dok je osam sati hrana dozvoljena. Iako cifra od 16 sati “gladovanja” izgleda zastrašujuće, imajte na umu da pola tog perioda možete da prespavate. Naime, vrijeme fastinga podešavate onako kako vama najviše odgovara i ono ne mora svakog dana da bude isto, ali mora da se nalazi u okviru pravila 16 na prema 8.

Na primjer: Ukoliko posljednji put jedete u 18 sati, prvi put možete jesti slijedećeg dana u 10 sati ujutru, što kada sagledate širu perspektivu i nije pretjerano gladovanje.

Ova dijeta omiljena je i zbog toga što ne morate da mislite o unaprijed pripremljenim obrocima i kupovini namirnica, koje inače ne konzumirate, kao što je slučaj sa paleo i keto dijetom.

Važna informacija jeste ta da tokom perioda kada se jede, možete jesti koliko želite i šta god želite. Naravno bez pretjerivanja, a pogotovo nadoknađivanja. U principu: hranite se na način na koji to inače radite.

  • Međutim, tokom onih 16 sati kada nije dozvoljena konzumacija hrane, nije dozvoljena ni konzumacija sokova i voća. Tokom tog perioda poželjno je da se pije što više tečnosti. Dozvoljena je naravno voda. Čaj i kafa se mogu konzumirati ali bez ikakvih zaslađivača. I ne, nije dozvoljena čak ni limunada, pa ni žvakaća guma (koja sadrži šećer).

    Prvi značajniji rezulati vidljivi su nakon mjesec dana, dok oni dugoročniji od dva i tri mjeseca doprinose smanjenu težine do deset kilograma i više.

    Jedan od glavnih razloga za to, kako tvrdi čuveni američki ljekar Dr. OZ, jeste taj što niste doručkovali. Dr. Oz smatra da je natrpavanje želuca hranom čim ustanemo i generalno u prvih sat-dva od kako smo otvorili oči, potpuno nepotrebno.

    Fasting dijeta osmišljena je nakon otkrića  Yoshinori Ohsumija, japanskog naučnika koji je zahavljujući svom otkriću o reciklaži ćelijskih komponenti 2016. godine dobio Nobelovu nagradu. Ohsumi je došao do otkrića autofagije: procesa koje ćelije koriste ne bi li reciklirale i razgradile ćelijske komponente. Ćelije svoje dijelove recikliraju samo  u određenim vremenskim intervalima, onda kada im mi to omugićimo, a to se dešava kada je tijelo u fazi fastinga ili periodičnog gladovanja.

    U posljednjih godinu dana ova dijeta postala je masovno popularna i na našim prostorima, ali ovoga puta trend je po svoj prilici ne samo opravdan, već koristan i zdrav. (elle.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: ,