Utorak, 16. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Za brz oporavak: Korisne vježbe nakon carskog reza

Preuzmite sliku

Oporavak porodilja nakon carskog reza je nešto drugačiji u odnosu na one žene koje su se porodile prirodnim putem. Evo savjeta kako da vježbate od prvog dana nakon porođaja.

Program fizičkih vježbi koji vam predstavljamo je osmislio tim fizioterapeuta bolnice “The Royal Surrey” u Engleskoj. Sve žene koje se  porode carskim rezom, bilo da se radi o planiranoj ili hitnoj intervenciji, imaju individualne časove sa fizioterapeutom već 12 sati nakon porođaja. Potom se vježbe organizuju jednom dnevno, tokom svih pet dana boravka u bolnici.

Program ima za cilj da porodilji pomogne da se postepeno oporavi od operacije i lagano povrati mišićni tonus.

Dani (od prvog do petog) nakon carskog reza

Vježbe disanja

Veoma je važno da pravilno “koristite” pluća, naročito ako ste imali opštu anesteziju. Vježbe disanja će pomoći da krv obogaćena kiseonikom oporavi organizam od efekata nastalih kao rezultat anestezije i nekretanja.

Udahnite lagano kroz nos, zadržite dah nekoliko sekundi i lagano izdahnite na usta. Uradite ovu vježbu tri do četiri puta i ponavljajte je u odgovarajućim intervalima tokom dana.

Kašljanje

Uradite ovu vježbu dok ležite u krevetu. Preko rane stavite jastuk ili urolovan veći peškir, pa obje ruke odozgo. Savijte kolena. Nakašljite se nekoliko puta. Istu tehniku treba da koristite i kada je zaista potrebno da se nakašljete, kinete ili se nasmijete od srca. Zapamtite, kašljanjem ne možete da “povrijedite” ranu.

Mislim da nije potrebno napominjati kako bi bilo dobro da ostavite cigarete. Mnogo je razloga za to, a dodatni je da pušenje može da izazove učestalije kašljanje, pa samim tim i bolove na mjestu gdje je izvršen rez.

Vježbe za cirkulaciju

Poboljšanje cirkulacije u nogama, posebno u stopalima će pomoći  apsorpciju viška tečnosti, smanjiće otoke i umor u nogama, uticaće da se slabije javljaju grčevi, spriječiće pojavu ispucalih kapilara i pomoći zatezanju mišića potkoljenice.

Dok ležite u krevetu, ispružite noge. Odignite jednu nogu 10-15 centimetara od kreveta, pa potom drugu. Pravite kružne pokrete stopalima u jednu, pa u drugu stranu. Možete da pravite i pokrete stopalima gore-dole (druga varijanta).

Vježbe za koljena i kukove 

U ležećem položaju, jako pritisnite potkoljenice ka krevetu, sve dok ne osjetite zatezanje mišića zadnjeg dijela butine. Pokušajte da se podizanjem kukova u toj poziciji “prošetate” po krevetu.

Pravilno držanje

Trudite se da se ne povijate napred. Pravilno držanje će pomoći da izbjegnete bolove u leđima. Kada sjedite u krevetu ili na stolici, postavite jastuk ispod donjeg dijela leđa. Dok dojite bebu, idealno je da koristite jastuk za dojenje u obliku mjeseca ili, jednostavno, postavite dva jastuka – jedan ispod bebe, a drugi ispod ruke na strani na kojoj dojite bebu.

Kada ležite na leđima, držite mali jastuk ispod koljena. U slučaju da ležite na strani, jastuk postavite između koljena kao što ste, možda, radili i tokom trudnoće. Ovo može da bude i dobra, relaksirajuća pozicija za dojenje bebe u ležećem položaju.

Ustajanje iz kreveta

Pravilnim ustajanjem iz kreveta ćete izbjeći bolove na mjestu reza, kao i bolove u leđima. Najprije savijte noge u kolenima, okrenite se na stranu, pridignite se na lakat i šaku, pa sjedite na ivicu kreveta.

Vježbe za stomačne mišiće

Ova vježba se preporučuje za jačanje tonusa trbušnih mišića. Dok ležite u krevetu na leđima, pokušavajte da kukove pomijerate što više ka krevetu, pa se lagano vratite u početnu poziciju. Vježba opušta mišiće donjeg dijela leđa i zateže stomačne mišiće.

Druga vježba poboljšava pokretljivost kukova. Pozicija je ista, i dalje  ležite na leđima, ali su ovog puta noge savijene u koljenima. Okrećite se na bok, prvo na jednu pa na drugu stranu.

Vježbe za donji zid karlice

Ove vježbe možete da radite tek pošto vam budu uklonjene kopče (nikako prvih nekoliko dana nakon carskog reza).

Mišići donjeg zida karlice mogu da se opuste nakon porođaja – zbog nekretanja, ili u vrijeme menopauze. Vježbe su važne čak i ako niste imali vaginalni porođaj, jer su pomenuti mišići trpili veliki pritisak tokom trudnoće. A šta može da se desi ako ih ne ojačate? Možete da se “malo upiškite” kada se nakašljete, radite vježbe ili podignete neki teži predmet.

Međutim, vježbe će pomoći da ovi mišići ojačaju i vrate se u prvobitnu formu. Možete da vježbate kada stojite, sjedite ili ležite. Jedino je važno da vježbanje bude redovno. Sve što treba da uradite je da zategnete mišiće donjeg zida karlice i da se u tom položaju zadržite nekoliko sekundi (najbolje pet sekundi). Potrudite se da ne zatežete mišiće butina, uvlačite stomak ili zadržavate dah. Opustite se i vježbu ponovite četiri do šest puta. Istu vježbu uradite u drugačijem ritmu. Zategnite mišiće u trajanju od samo jedne sekunde, pa se opustite. Vježbu ponovite 15 puta.

Obje vježbe uradite tri do četiri puta dnevno. Osjetićete da su se mišići zategli kada bez problema budete mogli da ih zadržite u zategnutom položaju duže od pet sekundi. Biće vam potrebno nekoliko sedmica da uvidite rezultate vježbanja, zato budite uporni i strpljivi. (yumama.com)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,