Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ukusne i zdrave: Pet razloga zbog kojih biste i ljeti trebali jesti gljive

Preuzmite sliku

Popularno

Ljeti niko ne voli provoditi mnogo vremena u kuhinji. Posežemo za jelima koja su gotova u nekoliko minuta, pritom je nešto teže paziti i na to da ujedno budu i dobra za naš organizam. Gljive su jedna od namirnica koja ujedinjuju i brzu pripremu i mnoge prednosti za zdravlje našeg organizma.

Bilo da se nalaze u omletima, juhama, kao dodatak tjestenini ili ipak naprosto brzinski pečene na žaru, gljive su često dio naših jelovnika, i to neovisno o sezoni. Osim što su lako dostupne i brzo se pripremaju, njihova redovna konzumacija može značajno pridonijeti zdravlju čitavog organizma. Obiluju mineralima poput selena, kalija, željeza, bakra i fosfora, a sve su to esencijalne tvari koje se ne nalaze često u namirnicama koje nisu životinjskog porijekla.

Čuvaju zdravlje mozga

Gljive, između ostalog, sadrže antioksidanse kao što su ergotionein i glutation, a prema istraživanju naučnika Univerziteta Penn State, oni pomažu u prevenciji Parkinsonove i Alzheimerove bolesti. Zato predlažu jedenje barem pet komada gljiva dnevno, počevši od mladosti, kako bi se smanjio rizik od kasnijih neuroloških oštećenja. Za tim su tragom išli i naučnici sa Univerziteta Singapur koji predlažu jedenje gljiva barem dvaput sedmično kao priloga u svrhu očuvanja kognitivnih funkcija.

Održavaju mladolik izgled

Već ranije spomenuti antioksidansi ergotionein i glutation imaju svoju funkciju i u očuvanju vanjskog izgleda. Naime, kada se oni nađu kombinirani u nekoj namirnici, pojačava se njihova učinkovitost pa štite organizam ne samo od bolesti nego i od utjecaja psihološkog stresa, koji pak nepovratno utječe na naš izgled odnosno na stvaranje bora. Zato uvrštavanje gljiva na jelovnik može biti jeftiniji način očuvanja mladolika izgleda.

Jačaju kosti

Naiđete li u trgovini na pakovanje gljiva na kojem stoji oznaka UVB, bez imalo razmišljanja stavite ih u svoju korpu. Zašto? Oznaka UVB ukazuje na to da su gljive tokom svog rasta bile izložene sunčevoj svjetlosti, što nije uvijek slučaj, te su time spoj nazvan ergosterol pretvorile u vitamin D, koji je neophodan ne samo za našu kožu nego i za zdravlje čitavog koštanog sistema.

Posebno ih je važno uvrstiti u jelovnik ako inače ne jedete ili ne smijete jesti namirnice koje obiluju kalcijem poput mlijeka i mliječnih proizvoda zbog intolerancije na laktozu, kao i ako vam je dijagnosticiran manjak vitamina D.

 Pospješuju zdravlje srca

Gljive se često poslužuju kao dodatak glavnim jelima, a zasigurno ste primijetili da u toj kombinaciji čitavo jelo ima bolji okus, čak i bez potrebe za soljenjem. Naime, gljive sadrže glutamatne ribonukleotide koji im daju taj kiselkaso-slankasti okus. Najbolje od svega je to što jedna šaka gljiva sadrži svega 5 grama soli, vrlo malo masti i svega 25 kalorija.

S obzirom na to da gljive obiluju vitaminima skupine B, i to riboflavinom, folnom kiselinom, tiaminom, pantotenskom kiselinom i niacionom, pomažu u preradi drugih namirnica koje unosimo u svoj organizam. To znači da uz njihovu pomoć tijelo lakše i brže apsorbira energiju koju dobivamo od sve hrane koju jedemo te proizvodi crvene krvne stanice koje tijelom prenose molekule kisika.

Kad se uzmu u obzir sve te dobrobiti, kao i činjenica da se gljive ubrajaju u najzdravije namirnice svijeta, preostaje nam još samo odlučiti koje ćemo jelo s gljivama danas spremiti. (Zadovoljna.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,