Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ugrizi kućnih maca puno su opasniji nego što mislite

Preuzmite sliku

Popularno

Čak 80 posto mačjih ugriza završava infekcijama, koje ako se adekvatno i na vrijeme ne liječe mogu uzrokovati ozbiljne probleme, pa čak i trajnu invalidnost   

Britanski Nacionalni institut za zdravlje i izvrsnost njege (NICE) iznio je šokantne statistike o mačjim ugrizima, upozorivši Britance da ugrize mačaka shvaćaju puno ozbiljnije nego do sad, bez obzira ugrizle ih njihove ljubimice ili pak nečije druge mačke.

Zašto? Jer čak 80 posto mačjih ugriza završava  infekcijama, koje ako se adekvatno i na vrijeme ne liječe mogu uzrokovati ozbiljne probleme, pa čak i trajnu invalidnost.

Uzročnik tri četvrtine problema je bakterija Pasteurella Multocida, koja živi u psećim i mačjim ustima, a uzrokuje celulitis – bakterijsku infekciju kože i potkožnog tkiva. Ako se na vrijeme krene s liječenjem, u većini slučajeva infekcija će se uz pomoć antibiotika brzo povući.

Iako su pseći ugrizi puno češći, infekciju puno češće putem ugriza prenose mačke. Zašto?

Problem s mačjim ugrizima je taj što oni ne izgledaju opasno, kao primjerice ugrizi pasa.

“Iako pseći ugriz uzrokuje veće otvorene rane, mačke kod ugriza sa svojim oštrim i uskim zubima prodiru puno dublje, ubrizgajavjući bakterije duboku u tkivo, odakle se brže šire po tijelu”, objašnjavaju stručnjaci.

Nakon što vide da nakon ugriza mačke imaju jednu ili dvije rupice, žrtve u pravilu niti ne traže pomoć, smatrajući kako to nije ništa opasno te da će “brzo zarasti”.

Da je stvar puno ozbiljnija nego što većina ljudi misli potvrdio je i Maxim D. Horwitz, ljekar iz jedne londonske bolnice koji se u poslu često susreće s liječenjem ozljeda koje ugrizima uzrokuju psi i mačke.

Naveo je primjere pacijentice kojoj je infekcija u samo 24 sata toliko uništila hrskavicu da više nije mogla savijati kažiprst. Drugom pacijentu je pak morao odrezati prst, a koliko situacija može biti ozbiljna podatak je da kao posljedica mačjeg ugriza može doći do sepse.

Pišući o problematici express.co.uk navodi kako su najrizičniji ugrizi za ruku jer su zglobovi i tetive na tom dijelu blizu površine kože tako da je mogućnost da bakterije putem ugriza uđu duboko pod kožu i brzo se prošire cijelim tijelom, puno veća nego što je slučaj kod ugriza na drugim mjestima.

Kako očistiti ranu nakon ugriza? Hitno je operite toplom vodom te nakon što ste iz nje maknuli svu prljavštinu laganim stiskanjem potaknite malo kapanja krvi (osim ako krv ne teče sama od sebe). Čistu ranu prekrijte zavojem ili flasterom te kontaktirajte ljekara, čak ako je rana vrlo mala. (index.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,