Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U svijetu 382 miliona oboljelih od dijabetesa: Voditi računa o ishrani i fizičkoj aktivnosti

Preuzmite sliku

Popularno

U svijetu je trenutno 382 miliona oboljelih od dijabetesa, a procjene su da će ovaj broj do 2035. godine porasti na 596 miliona, ta bolest se liječi i kontroliše a u svemu tome ključnu ulogu igraju životne navike, prenosi Anadolu Agency (AA).

Ovaj podatak iznio je danas Alen Šeranić, viši stručni saradnik za javno zdravstvo pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite bh. entiteta Republika Srpska (RS) povodom današnjeg Svjetskog dana zdravlja koji je ove godine posvećen temi “Pobijedi dijabetes!”.

“Ne možemo smaniti epidemiju dijabetesa, možemo je samo usporiti. Životne navike su ključne za dijabetes, ova bolest se liječi i kontroliše, a uvijek postoji prostora za bolju prevenciju i liječenje”, rekao je Šeranić.

Gordana Bukara Radujković, šef Odjela za endokrinologiju pri klinici za dječije bolesti Univerzitetsko-kliničkog centra RS objasnila je da rečenica “Pobijedi dijabetes!” najznačajina kod dječijeg dijabetesa.

Prema posljednjim istraživanjima na području RS zabilježeno je oko 47.600 oboljelih od dijabetesa, ali procjenjuje se da je broj oboljelih mnogo veći, odnosno iznosi oko 80.000. Kada su u pitanju djeca, oboljela od dijabetesa, registrovano ih je oko 400.

Govoreći o tome kako prepoznati dijabetes kod djece Bukara Radujković je navela da je potrebno obratiti pažnju na povećano uzimanje tečnosti, veću količina urina, gubitak u tjelesnoj masi.

“Znak za uzbunu je mokrenje tokom noći kod djece, zatim i bolovi u trbuhu, ubrzano disanje i ako sve to ne prepoznate dijete će pasti u komu”, kazala je ona.

Navela je da su djeca koja imaju dijabetes zapravo zdrava, samo nemaju jedan hormon, insulin koji se u tom slučaju mora unositi u organizam. Naglasila je da je veoma važna edukacija roditelja i djece o pravilnoj ishrani, kontroli i unošenju insulina, napominjući da djeca osam puta dnevno moraju vaditi krv da bi kontrolisala nivo insulina i još četiri puta da bi si dala insulin. Liječenje je mnogo jednostavnije uz insulinske pumpe uz pomoć kojih se insulin bolje i rjeđe daje.

Ljiljana Stanivuk, subspecijalista ishrane pri Institutu za javno zdravstvo RS naglasila je da pacijenti oboljeli od dijabetesa iako se pridržavaju pravila kada je terapija u pitanju, rijetko vode računa o ishrani i fizičkoj aktivnosti i održavanju normalne tjelesne težine. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,