Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Stručnjaci: Samopregled od 20. godine života života ključan za rano otkrivanje raka dojke

Preuzmite sliku

Samopregled još od 20. godine života te mamografija od ključnog su značaja za rano otkrivanje raka dojke, kazao je Timur Cerić, specijalista onkolog docent Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu na sinoć održanoj radionici pod nazivom „Priče iza bolesti“, prenosi Anadolu Agency (AA).

Povodom obilježavanja mjeseca borbe protiv raka dojke, članovi Udruženja studenata medicine u BiH – BoHeMSA su organizovali projekat pod nazivom „Priče iza bolesti“ u sklopu kampanje „Pink October“. U Sarajevskom ratnom teatru, posjetioci su imali priliku da čuju priče iz perspektive liječnika, psihologa, i pacijentica kroz različite pristupe tematici. Razgovaralo se o značaju prevencije i ranog otkrivanja raka dojke, kao i o poteškoćama sa kojima se susreću pacijenti i djelatnici unutar zdravstvenog sistema, saopćeno je iz tog udruženja.

Podstaknuti činjenicom da se rak dojke još uvijek najčešće otkriva u poodmaklom stadiju te da postoji svakodnevno suočavanje sa stigmom, članovi BoHeMSA-e su odlučili na jednom mjestu okupiti sve ljude koji se na različite načine susreću sa ovom bolešću. Naročit doprinos su dale hrabre žene koje su odlučile da podijele svoj put, borbu i želju za preživljavanjem.

Prisutnima se na početku obratila prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo, dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, ponosna na činjenicu da studenti medicine već duži niz godina pokazuju svoje društveno djelovanje u vidu ovakvih aktivnosti. Hadžović-Džuvo je izrazila posebno zadovoljstvo što su se građani i studenti odazvali u ovako velikom broju, te da će ovakve studentske aktivnosti uvijek imati podršku Medicinskog fakulteta.

Profesionalni osvrt pružili su docenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu – dr. sci. med. Semir Vranić, specijalista patolog, i dr. sci. med. Timur Cerić, specijalista onkolog. Docent Vranić je otvorio sesiju predavanja sa značajnim statističkim podacima, te najvažnijim rizikofaktorima i načinima prevencije karcinoma dojke. Nakon toga, docent Cerić je pružio osvrt na terapijske mogućnosti u BiH, te istakao važnost edukacije šire javnosti i činjenicu da se tek sa potpunom edukacijom građana može govoriti o efikasnoj prevenciji i poboljšanju uvjeta i mogućnosti liječenja. Specijalisti su poseban naglasak stavili na važnost samopregleda još od 20. godine života, te iznimnu ulogu screening testa (mamografije) u ranom otkrivanju raka dojke.

Pored stručnjaka iz medicinske prakse, važan doprinos je dala i dr. sci. Amela Dautbegović, docent na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Naglasak je stavila na važnost podrške okoline, prvenstvo porodice i prijatelja u vidu stvaranja ugodne atmosfere pune razumijevanja.

Dautbegović je istakla da vjeruje da u Bosni i Hercegovini postoji velika želja za radom i pomaganjem oboljelim od raka dojke od strane svih stručnjaka, ali da oni vrlo često bivaju opstruirani administrativnim i drugim otežavajućim okolnostima u svom poslu.

Kako je navedeno u saopćenju BoHeMSA, najemotivniji dio večeri je bilo obraćanje članica Udruženja građanki Renesansa, koje su ispričale svoja iskustva, dajući prisutnima uvid o njihovoj borbi sa ovom opakom bolešću.

Članice Renesanse su naglasile da njihovo udruženje kontinuirano provodi edukacije, sarađuje sa medicinskim profesionalcima i nevladinim organizacijama, te djeluje na pružanju podrške i zastupanju interesa oboljelih od raka dojke.

Predsjednica Udruženja Renesansa, Spomenka Hadžić, se zahvalila studentima na proaktivnom djelovanju, i okončala ovaj skup sa optimističnom notom da ima nadu za bolju budućnost sa ovim mladim ljudima.

Rak dojke je još uvijek najčešće maligno oboljenje kod žena. Statistike pokazuju da u svijetu godišnje od ove bolesti oboli 1.700.000 žena. Jedna od osam žena će tokom svog života oboljeti od raka dojke. Čak 30 posto oboljelih žena je mlađe od 50 godina. Ipak, najvažniji statistički podaci pokazuju da je petogodišnja stopa preživljavanja 99 posti posto ukoliko se rak otkrije u ranom stadiju. Još uvijek ne postoje tačni podaci o oboljelim od karcinoma dojke u Bosni i Hercegovini, jer ne postoji jedinstven registar oboljelih od ove bolesti.

Udruženje studenata medicine u Bosni i Hercegovini BoHeMSA je nevladina, neprofitna, studentska organizacija čije članstvo čine studenti medicinskih fakulteta u Bosni i Hercegovini. BoHeMSA je punopravni član Međunarodne federacije udruženja studenata medicine – jedne od najvećih studentskih organizacija na svijetu koja zastupa studente medicine, buduće ljekare, na svjetskom nivou. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje