Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šta je anksiozni osip po tijelu i kako se nositi s njim?

Preuzmite sliku

Koža je najveći organ našeg tijela i prva linija odbrane od svakog „neprijatelja“. Anksioznost i stres su najpoznatiji neprijatelji našeg fizičkog i mentalnog zdravlja, a između ostalog, mogu biti uzrok osipa na tijelu. 

Šta je anksiozni osip?

Anksiozni osip može biti bilo koji osip na koži koji može izazvati stres. Ako ste pod velikim stresom, možete doživjeti urtikariju ili pogoršanje bilo kog osipa na koži koji već imate. Urtikarija, prema Američkoj akademiji za dermatologiju, je osip koji svrbi i može se razlikovati po veličini i pojaviti se bilo gdje na tijelu.

Anksiozni osip obično izgleda kao natečeni, mali ugrizi komaraca. To su blago reljefne, natečene crvene ili ružičaste mrlje na koži, ali u zavisnosti od tona vaše kože mogu izgledati malo drugačije.

Pored mogućnosti urtikarije, anksiozni osip može izgledati kao osip od psorijaze, ekcema i rozacee.

U zavisnosti od stanja vaše kože, osip zbog stresa će se pojaviti na istom mjestu i na isti način, gdje god je vaše tijelo posebno vruće, vlažno ili pod pritiskom. Ali koju god vrstu anksioznog osipa da iskusite, niste sami. Svi doživljavaju anksioznost, tako da su anksiozni osipi izuzetno česti.

Ustvari, prema istraživanju, kod žena je veća vjerovatnoća da će razviti anksiozni osip. Ponekad se ne pojavljuju do 30, 40 ili 50 godina. I, naravno, što smo duže pod stresom, veća je vjerovatnoća da će se osip pojaviti u nekom trenutku.

Zašto tijelo tako reaguje na stres?

Kada smo pod stresom, nivoi kortizola u tijelu počinju da rastu, što dovodi do povećane proizvodnje masti, što može izazvati pojavu akni. Istovremeno, stres pojačava lučenje histamina i oslobađanje inflamatornih hemikalija. Nažalost, još uvijek nije jasno kako lučenje histamina dovodi do osipa ili pogoršanja drugih stanja kože. Ne znamo kako i zašto koža reaguje na hormone stresa, ali iako ne znamo tačno šta izaziva osip na koži, znamo kako se liječi.

Kako možete da se nosite sa anksioznim osipom?

Na sreću, ovaj osip je potpuno prolazan, što znači da može nestati sam, obično u roku od 24 sata.

Ali ako vam osip zaista smeta, možete isprobati tretmane bez recepta, kao što su antihistaminici ili kortizonska krema da biste smanjili upalu koja dovodi do svraba. Takođe se pobrinite da se oslobodite svih otežavajućih faktora kao što su povećana toplota ili uska odjeća na području osipa.

Ako ne vidite nikakvo poboljšanje nakon što isprobate tretmane bez recepta, odvojite malo vremena da posjetite dermatologa, jer to može biti znak da se nešto drugo dešava.

Liječenje ovih osipa može jednostavno zahtijevati jači tretman, kao što je antihistaminik na recept. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,