Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Sindrom slomljenog srca je stvaran i opasan

Preuzmite sliku

Popularno

Neki istraživači veruju da su neobična stanja koja oponašaju srčani udar i utiču uglavnom na žene nakon menopauze, povezana sa parasimpatičkim nervnim sistemom.

“Koristi se termin „sindom slomljenog srca“ jer je stanje uglavnom izazvano velikim emocionalnim stresom nakon smrti voljene osobe ili primanja veoma uznemirujućih vijesti,“ tvrdi doktorica Harmoni Raynolds iz Langon medicinskog centra.

Jedan od znakova kojim se raspoznaje da nije u pitanju srčani udar je taj da arterije ostaju otvorene.

U studiji objavljenoj u Američkom žurnalu kariologije, Raynolds i njene kolege su sproveli testove stresa na 20 žena od kojih je 10 pretrpjelo sindrom slomljenog srca, a 10 su se vodile kao zdrave.

Istraživači su otkrili da je prva grupa žena čak i nekoliko godina nakon što su proživjele sindrom slomljenog srca bile ranjive što se odrazilo na njihov krvni pritisak i ritam srca.

Na osnovu ovih nalaza Raynolds se nada da će moći da istraži strategije za prevenciju ovog stanja, a u te strategije bi mogla da se ubraja joga, meditacija i vježbe disanja.

“Moramo da poboljšamo odnos uma i tijela” , rekla je doktorica Harmoni.

Sindrom slomljenog srca je prvi put otkriven u Japanu prije 25 godina, a u Sjedinjenim Američkim Državama je zabilježeno 6.230 slučajeva u 2012. godini.

Ovaj sindrom može da nanese više štete srčanom mišiću nego sam infarkt, ali ono što je interesantno je činjenica da tijelo može u potpunosti da se oporavi. (b92)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,