Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Potencijalno opasni sastojci u kozmetičkim proizvodima

Preuzmite sliku

Oslanjamo se na naše proizvode za ljepotu u uvjerenju da nas čine ljepšim i da se osjećamo bolje u našoj koži.

Vijekovima žene isprobavaju živopisne nijanse šminke, na licu prestižne kreme, i bez ikakve misli veselo se posipamo parfemima.

Međutim, na našu žalost postoje i brojni štetni sastojci koji se mogu dodati proizvodima bez ikakvog upozorenja na ambalaži. Držite se podalje od ovih sedam sastojaka u najširem krugu, a u nastavku ćete takođe saznati zašto su oni štetni za vas.

Nema nikakvih dokaza da ćete sigurno imati zdravstvenih problema zbog upotrebe proizvoda sa ovim sastojcima, ali možemo garantovati da nećete učiniti nikakvu štetu ako budete pažljiviji prilikom biranja kozmetičkih proizvoda, prenosi Ženski Magazin.

Parabeni

Jednostavno rečeno, parabeni su konzervansi. Oni se nalaze u mnogim proizvodima za njegu i šminku, u kojima je njihov zadatak da inhibiraju rast plijesni i bakterija. Sjajno, zar ne? Nije. Loša vijest je da parabeni imitiraju estrogen u tijelu i mogu se naći u svim tumorima dojke. Ako želite da utvrdite da li proizvod sadrži parabene, potražite sljedeće sastojke: butilparaben, metilparaben i propilparaben.

Sulfati

Sulfati su ono što uzrokuje prodiranje šampona, gelova za tuširanje i sredstava za čišćenje. Oni su povezani sa rakom, neurotoksičnošću, iritacijom kože i endokrinim poremećajima. Najčešći sastojci su natrijum lauril sulfat.

Hidrohinon

Ovaj snažni sastojak je veoma efikasan u rješavanju pigmentacije kože, eliminišući ožiljke. Međutim, ovo je zabranjen sastojak u Evropi i ne bi ga trebalo koristiti trudnice ili dojilje. Potencijalno je kancerogen ako se unese oralno u velikim količinama, međutim, hidrokinoni su takođe toksični. Odlična i sigurna zamjena su vitamin C i kojična kiselina.

Ftalati

Oni takođe omekšavaju jer se koriste u kozmetičkim proizvodima, parfemima i lakovima za nokte radi boljeg podmazivanja i trajnosti. Oni su povezani sa hormonalnim poremećajima, kao i sa kongenitalnim defektima, astmom, neurološkim problemima kod novorođenčadi, problemima plodnosti i gojaznošću.

Mineralna ulja

Ukoliko proizvod sadrži mineralna ulja najvjerovatnije ćete iskusiti veliku epidemiju bubuljica. Takođe negativno utiče na hormonske i plodne probleme. Izbjegavajte proizvode koji sadrže mineralna ulja, tečnu naftu ili parafinsko ulje.

Sintetičke boje

Iako sintetičke boje čine naše kozmetičke proizvode živim i lijepim, takođe potencijalno izazivaju rak. Boje se dobijaju iz ugljenog katrana i obično se označavaju sa E, a zatim slijedi određeni broj. Umjesto toga, birajte proizvode sa prirodnim, mineralnim bojama kao što su pigment od liskuna, titanijum dioksid, oksidi, gvožđe i kalaj oksid, karmin i ultramarini.

Sintetički mirisi

Često nazvani parfemi, sintetički mirisi potiču od naftnih derivata i povezani su sa poremećajima endokrinog sistema, problemima plodnosti, dijabetesa, gojaznosti i raka dojke i jetre. Oni sadrže gore pomenute ftalate i pored svih užasnih simptoma mogu izazvati i slabosti, razdražljivost i glavobolje. U svakom slučaju, ne morate odustati od svih mirisa, ali je važno samo da tražite mirise na bazi biljaka, kao što su eterična ulja. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,