Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Noćno mokrenje kod djeteta može biti znak ozbiljnog problema

Preuzmite sliku

Popularno

Čak 15-20 posto petogodišnjaka mokri u krevet, a danas se zna da to nije rezultat psihičkih problema nego fizioloških funkcija organizma. Ponekad su potrebni i lijekovi

Noćno mokrenje čest je poremećaj u dječjoj dobi. Nekad se smatralo da je noćno mokrenje u djece uzrokovano psihičkim problemima, no novije studije pokazuju da je to uzrok, a ne posljedica problema. Djeca se osjećaju različito od vršnjaka, osjećaju ljutnju, stid, promjenljivog su raspoloženja, ne mogu sudjelovati u uobičajenim aktivnostima poput školskih izleta, maturalnih putovanja ili kampiranja.

– Danas se zna da je noćno mokrenje multifaktorijalni problem uzrokovan nesrazmjerom između noćnog stvaranja mokraće i funkcionalnoga kapaciteta mjehura, što je obično udruženo s čvrstim snom. Da se radi o problemu, govori i činjenica da od 15 do 20 posto djece u dobi od 5 godina mokri u krevet – pojašnjava dr. Iva Palčić, uži specijalist pedijatrijske nefrologije.

Kad se otkrije ovaj problem, savjetuje dr. Palčić, o njemu treba otvoreno razgovarati, podučiti djecu i roditelje te potaknuti ljekare da odbace stav čekanja i promatranja te da poduzmu sve kako bi pomogli djetetu. – Razlikuju se primarna i sekundarna noćna enureza (mokrenje). U prvom slučaju dijete nikada nije bilo suho duže od 6 mjeseci. Kod sekundarne je slučaj da je dijete bilo suho duži period pa ponovno počelo mokriti u krevet.

Neka djeca imaju problema samo tokom noći, a kod nekih postoje simptomi i danju – pojašnjava dr. Palčić. Da bi sve funkcionisalo kako treba, mora biti uredna funkcija stvaranja mokraće, mokraćnog mjehura te sposobnost djeteta da se probudi. Tu sudjeluje nekoliko hormonskih sustava. U slučaju kad se noću luči premalo hormona, stvara se više mokraće, što premašuje kapacitet mjehura pa se dijete pomokri u krevet. Neka djeca imaju smanjeni kapacitet mjehura.

U oba slučaja zdrava djeca se probude, no ona koja imaju enurezu teško se bude, a roditelji često kažu da ih je nemoguće probuditi i da se ujutro toga niti ne sjećaju. – Važno je kod takve djece napraviti dobar fizikalni pregled i uzeti detaljnu anamnezu. Važno je znati koliko puta je mokrilo po noći, koliko pije po danu i može li kontrolisati mjehur kad je budno. Treba isključiti druge bolesti i infekcije mokraćnog sustava – ističe dr. Palčić.

Na prvom pregledu hiperpigmentacija, dlakavost i slično mogu uputiti u znakove skrivenog neurološkog deficita kao uzroka smetnji. – Nalaz urina i urinokulture može uputiti na uroinfekciju ili glukozuriju, koja se javlja kod dijabetesa, čiji prvi simptom može biti noćno mokrenje – upozorava dr. Iva Palčić.

Vodite dnevnik pijenja i mokrenja

Roditeljima daje u zadatak da vode dnevnik pijenja i mokrenja tijekom 48 sati. Na temelju toga može dobiti puno dragocjenih informacija o nepravilnostima čijim ispravljanjem se može smanjiti broj mokrih noći. U novije vrijeme, ističe, u liječenju se primjenjuju tablete koje se stave djetetu pod jezik prije spavanja. One smanjuju volumen urina i djeluju na proces buđenja kad je mjehur pun. Postoji i alarm s detektorom vlažnosti koji se stavi u pidžamu i počinje pištati. Dijete se probudi i tako s vremenom nauči buditi se i samo. Uz ta dva načina, savjetuje pedijatrica, bitno je smanjiti količinu tekućine prije spavanja te svakako mokriti prije odlaska u krevet. (24sata.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,