Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Naučno istraživanje: Med je bolja terapija za prehladu i gripu nego lijekovi

Preuzmite sliku

Popularno

Grupa naučnika objavila je istraživanje u žurnalu BMJ Evidence Based Medicine u kojem navode da bi preporučili med kao alternativu lijekovima.

Kako tvrde, med je bolja konvencionalna terapija za kašalj, začepljen nos i bolno grlo, a jeftin je, lako dostupan i nema bukvalno nikakvih nuspojava (izuzev, dakako, kod osoba koji imaju alergiju na med), piše Guardian. Doktori mogu prepisati med kao alternativu lijekovima, najčešće antibioticima, koji se često prepisuju za ove bolesti, a, kako su i gripa i prehlada virusna oboljenja, antibiotici na njih nemaju apsolutno nikakvog efekta, napominju.

  • Naučnici su već dokazali da med izuzetno pomaže kod djece koja se  bore s prehladama i gripom, ali naučni dokaz za njegovu efikasnost kod liječenja oboljenja gornjeg respiratornog trakta kod odraslih nije  sistematski proučavana. Da bi se pozabavili tim problemom, naučnici su  pogledali baze podataka za relevantna istraživanja, uspoređujući med i  pripravke koji su ga uključivali kao sastojak s uobičajenom pažnjom –  antihistaminici, ekspektoransi, sredstva za suzbijanje kašlja i lijekove protiv bolova. Otkrili su 14 odgovarajućih kliničkih ispitivanja na  kojima je učestvovalo 1.761 sudionika različitih dobnih grupa. Analiza podataka pokazala je da je med bio učinkovitiji od uobičajene njege za poboljšanje simptoma, posebno učestalosti i težine kašlja. Dvije studije su pokazale da simptomi traju jedan do dva dana manje među onima koji su liječeni medom.

  • Istraživači Hibatullah Abuelgasim s Medicinskog fakulteta Unvierziteta Oxford te Charlotte Albury i Joseph Lee iz Odjela za zdravstvenu nauku Nuffield ističu da je “med složeno sredstvo, a ne jednoličan proizvod”. Također su istakli da su samo dva istraživanja uključivala placebo, rekavši da je potrebno učiniti više takvih studija prije nego što se mogu donijeti definitivni zaključci. Autori istraživanja su naveli: „Infekcije gornjih dišnih puteva najčešći su razlog za propisivanje antibiotika. Budući da je većina tih bolesti virusna, propisivanje antibiotika je i neučinkovito i neprikladno. ”

    Istraživači sugerišu da bi med mogao biti alternativa kada ljekari žele propisati nešto za sigurno liječenje simptoma gornjih dišnih puteva. Oni zaključuju: „Med je često korišteno sredstvo koje je dobro poznato pacijentima. Ono je također jeftino, lako pristupačno i nema nuspojava. Med je učinkovitiji i manje štetan od uobičajenih alternativa za njegu i ne pomaže razvoj super otpornih mikroba.” (Radiosarajevo.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , , ,