Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Način hoda otkriva u kakvom je stanju vaš organizam (FOTO)

Preuzmite sliku

Popularno

Hodanje je komplikovan proces. Svaki korak uključuje naš nervni i skeletni sistem, a to se dešava tako automatski da mi i ne primjećujemo.

Postoje vjerovanja da hod može otkriti mnogo toga o osobi. Ekipa portala Tuzlanski.ba donosi vam sedam specifičnih načina hodanja koja otkrivaju da se nešto ozbiljno dešava u organizmu, a koja su naučno potvrđena.

1. Kratki koraci

  • Mogući razlog: problem sa kukovima ili koljenima. Kada zakoračimo, naše koljeno bi trebalo da se ispravi. Ako vam je teško da ispravite nogu, možda imate problem sa zglobovima. Kao rezultat, vaši koraci imaju manju amplitudu.

    Posjetite doktora kako biste provjerili kukove i koljena. Ako to ne uradite, možete dobiti bol u leđima, jer ovaj način hodanja opterećuje donja leđa.

    2. Hramanje

  • Mogući razlog: artritis koljena. Ako je nečije hodanje nestabilno, toj osobi je nemoguće da se osloni na jednu nogu. Ponekad izgubi ravnotežu, naročito ako je koljeno “zaključano”. Ovo je prilično nezgodno jer se koljeno može “zaključati” u nezgodnom trenutku, pa osoba može da padne i da se povrijedi.

    Nestabilan hod je signal da bi trebalo da ispitate koljeno kod doktora.

    3. Ukočene ruke

  • Mogući razlog: problemi sa leđima. Kada iskoračimo desnom nogom, mišići sa lijeve strane torza rade kao stabilizatori i mi sipružamo lijevu ruku. Ovaj princip funkcioniše za svaki korak.

    Ako je amplituda zamaha rukama mala, možda imate problema sa leđima: kao što su diskus hernija i drugo. Ako osjećate ukočenost u rukama dok hodate, trebalo bi da posjetite ortopeda ili neurologa.

    4. Pad stopala

  • Mogući razlozi: multipla skleroza, neurološki poremećaji, problemi sa mišićima. Umjesto da podižete nogu i nježno spuštate stopala, vi bacate stopalo na pod. Ovo se dešava zbog sljedećih razloga: mišićna distrofija, uklještenje nerva, problemi sa leđima, multipla skleroza.

    5. Zavođenje

  • Mogući razlog: povrede glave. Ako primjetite da je osobi teško da održi ravnotežu i da se malo zavodi dok hoda, ne zaključujte naglo da se radi o alkoholu. To može biti i posljedica povrede. Nakon povrede glave, osoba može iskusiti vrtoglavicu kada se penje ili silazi niz stepenice.

    6. Hod puževom brzinom

  • Mogući razlog: depresija. Kada posmatramo depresivnu osobu, primjećujemo: vertikalne pokrete glavom, njihanje gornjeg dijela tijela, spore kratke korake i spore pokrete ruku. Ako je osoba tužna, možete hodati sa njom i pomoći joj da se ubrza. Kada promjenimo brzinu hoda, mijenjamo i raspoloženje.

    7. Iskrivljen hod

  • Jedini mogući razlog za iskrivljen hod jeste ukočenost mišića listova. Žene nose štikle, a i muškarci i žene ne pridaju mnogo značaja istezanju nakon vježbanja, što može da dovede do ukočenosti listova i usljed toga iskrivljenog hoda. Ako ne istežemo mišiće, to može dovesti do povreda koljena i skočnog zgloba.

    Ako blago savijete koljena dok silazite niz stepenice, vaša koljena će biti zdravija

  • Kada silazite niz stepenice, pokušajte da savijete koljena kako vam noge ne bi bile skroz ispravljene. Obratite pažnju kako životinje silaze niz brdo. Ovo pomaže da koljena ostanu zdrava jer smanjuje pritisak na zglobove.

     

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,