Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Manjak ovih vitamina i minerala utiče na plodnost kod oba spola

Preuzmite sliku

Jedna od brojnih studija pokazuje da su šanse za začeće u prvom mjesecu 20 odsto, tokom šest meseci 60 odsto, u periodu od devet mjeseci 75 odsto, tokom jedne godine 80 i 90 odsto u okviru 18 mjeseci.

Ukoliko do začeća ne dođe, neophodno je obratiti se ljekaru specijalisti. Međutim, istraživanja su pokazala da određeni vitamini i minerali i te kako utiču na plodnost kod oba spola.

Kako poboljšati njegovu plodnost?

  • otac-i-sin-tata-beba
  • Vitamin E, na primjer, ublažava oštećenje ćelija spermatozoida, izazvano djelovanjem slobodnih radikala te je odlična preventiva za neplodnost kod muškaraca.

    Vitamin C štiti spermu od oksidativnih oštećenja i sprječava aglulinaciju (sljepljivanje sperme,koje u znatnoj mjeri smanjuje oplodnu moć).

    Također, veoma bitnu ulogu u održavanju plodnosti muškaraca imaju i vitamini B6 i B12.

    Manjak cinka u organizmu smanjuje nivo testosterona, te je zbog toga unošenje tog minerala veoma važno za muškarce s niskim nivoom testosterona, jer povećava i broj spermatozoida i plodnost. U tu svrhu suplemente cinka treba uzimati najmanje nekoliko mjeseci, a preporučuje se 60 mg dnevno. Međutim, prije toga se treba se posavjetovati sa ljekarom jer dugotrajno uzimanje ovog elementa može dovesti do gubitka bakra iz organizma. Cinka najviše ima u ribi i morskim plodovima.

    Studije pokazuju da selen u znatnoj mjeri povećava pokretljivost i broj spermatozoida, ali treba biti veoma oprezan, jer su doze preko 200 grama dnevno toksične.

    Magnezijuma, kojeg ima u riži, sojinom brašnu, mekinjama pšeničnim, suncokretovim sjemenkama, hljebu od integralne pšenice, sočivu, orasima i mineralnoj Mg vodi takođe povećava broj i pokretljivost spermatozoida.

    Omega-3 masne kiseline koje pronalazimo u ribljem ulju i ulju sjemenki lana te omega-6 masne kiseline poboljšavaju fluidnost membrane spermija i mušku plodnost.

    Kako poboljšati njenu plodnost?

  • beba-i-roditelji
  • Kada je u pitanju neplodnost kod žena liječenje suplementima može donijeti dobre rezultate.

    Ženama se prije svega savjetuje da uzimaju folnu kiselinu čiji nedostatak znatno smanjuje šanse za začeće i povećava opasnost od urođenih anomalija ploda. Preventivno bi, odmah po prestanku uzimanja kontraceptivnih pilula, svakodnevno trebalo uzimati 0,4 miligrama folne kiseline.

    Također, veoma su važni i željezo i jod, kao i vitamin E usljed čijeg nedostatka oplođena jajna ćelija ne može da se ugnijezdi u materici i tijelo je odbacuje .

    Ukoliko planirate trudnoću, odmah počnite sa uzimanjem vitamina i minerala (najprije se konsultujte sa svojim ljekarom) kako putem odgovarajućih preparata, tako i putem hrane. Zapamtite – preparati nikako ne mogu biti jedini izvor ovih nutritivnih sastojaka i nisu zamjena za hranu!

    (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje