Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Koje životne navike vam ugrožavaju mentalno zdravlje?

Preuzmite sliku

Nekoliko korisnih savjeta za sretniji život nikada nije na odmet…

Svakog dana donosimo odluke, male i velike, pravimo izbore koji utiču na naš život. Neke od “malih” djeluju beznačajno, ali… utiču na to kako se osjećamo. Ove uobičajene navike mogu da škode vašem mentalnom zdravlju mnogo više nego što biste pretpostavili:

Loš način ishrane

Polje psihologije ishrane bavi se, između ostalog, i pitanjem uticaja hrane koju jedemo na naše psihološko stanje. Dokazano je, recimo, da konzumiranje pretežno prerađene hrane (keksa, čipsa i uopšte svega što dolazi u kutijama ili kesicama) povećava rizik od depresije kod nekih osoba.

Pa, ako se borite sa depresijom, možda u fazama kad vam je malo bolje možete da pokušate da se hranite malo zdravije. Preporuke su konzumiranje više voća, povrća, orašastih plodova, žitarica cjelovitog zrna, ribe i zdravih masti, kakve su recimo one u maslinovom ulju, dok bi prerađenu hranu trebalo da svedete na minimum. Mediteranska ishrana, dokazano, pozitivno utiče na fizičko i mentalno zdravlje.

Možete da pokušate ovo: Za početak, dovoljno je da se potrudite da jedan obrok u toku dana bude zdraviji nego do sada. Recimo, jaja umjesto peciva iz pekare. Ili, breskva umjesto čokolade. Ne morate praviti dramatične rezove, dobre stvari uvijek počinju malim koracima, prenosi mondo.rs.

Ne krećete se dovoljno

Ljudski organizam je stvoren za kretanje, ali što smo stariji, sve više vremena provodimo sjedeći. A što ste manje fizički aktivni, veći je rizik da se jave anksioznost, depresija, hronični bolovi…

Možete da pokušate ovo: Ne morate da “zapnete” odmah. Šetajte se, recimo, dvaput sedmično po sat vremena. Odaberite dva dana u sedmici kad ćete odvojiti malo vremena za sebe, i prošetajte se.

Ne boravite na svježem vazduhu

Koliko puta vam se desilo da osim što ste otišli na posao i vratili se, nos niste pomolili iz kuće u toku dana? Boravak u prirodi, makar ta priroda bila i lokalni parkić, pozitivno utiče na naše mentalno zdravlje.

Možete da pokušate ovo: Obećajte sebi da ćete svakog vikenda malo “pobeći” u prirodu. I držite se toga. Ljeto je, nemate izgovor.

Pod stalnim ste stresom

Ok, ovdje ne možete mnogo da uradite. Teško se živi, ali, iako ne možete da se oslobodite stresa u potpunosti, možete da naučite da ga držite pod kontrolom, da ne bi on vas držao pod kontrolom.

Možete da pokušate ovo: Dišite dijafragmom. Sjedite, spustite jednu šaku na stomak, a jednu stavite na grudi i dišite “stomakom”. Vježbu radite dobro ako vam se snažno pomjera samo stomak, dok grudni koš ostaje relativno miran.

Ili, ovo: Naizmjenično stežite i opuštajte mišiće različitih dijelova tijela.

Samo minut tokom kojeg ćete na smjenu, na po desetak sekundi zatezati i opuštati naizmjenično gornji i donji dio tijela biće dovoljan da se malo opustite. Tokom jednog minuta, bićete skoncentrisani na tijelo, pa će vaš um moći da se opusti.

“Zalijepljeni” ste za telefon

Ne možete da izbjegnete ekrane u današnje vrijeme: mejlovi, poruke, društvene mreže, danonoćno praktično. Cijena toga je sagorijevanje na poslu, problemi u odnosima sa drugima, poteškoće sa spavanjem… I, da, dokazano je da su osobe koje mnogo vremena provode na društvenim mrežama generalno manje zadovoljne svojim životom, što može da dovede do problema sa mentalnim zdravljem.

Možete da pokušate ovo: Idite u šetnju s nekim koga volite bez telefona. Preživjećete, obećavamo, a možda vam se i dopadne.  (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,