Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Kako stres tokom trudnoće utiče na dijete?

Preuzmite sliku

Ako je majka tokom trudnoće pod stresom, koncentracija hormona stresa u amnionskoj tekućini raste, što je dokazao tim istraživača sa Univerziteta u Zürichu. Kratkoročne stresne situacije, međutim, ne djeluju nepovoljno na razvoj fetusa, tvrde isti stručnjaci.

Ako je buduća majka snažno pod stresom tokom dužeg razdoblja, povećava se rizik da će nerođeno dijete razviti mentalnu ili fizičku bolest kasnije u životu – poput ADHD-a, pa čak i kardiovaskularnih bolesti. U saradnji sa Univerzitetskom bolnicom Zürich i Institutom Max Planck München, istraživači Univerziteta u Zürichu otkrili su da fizički stres majke može promijeniti metabolizam u posteljici i uticati na rast nerođenog djeteta, prenosi index.hr.

Enzimi u posteljici štite nerođeno dijete od prevelikog straha i stresa koje majke osjećaju. Ipak, oko deset posto majčina hormona stresa (kortizola) dopire do njezina djeteta što je dovoljno za znatan utjecaj na dijete, smatraju naučnici Klinike za neurologiju Hans Berger na Univerzitetskoj klinici u Jeni.

Prema njima, nerođena djeca koja su još prije rođenja izložena velikoj količini stresa, taj stres shvaćaju kao “normalan”, a to se odražava i na njihov kasniji razvoj.

“Ta djeca već u majčinom trbuhu bivaju programirana na to da cijeli svoj život izlučuju više hormona stresa negoli što je to normalno“, tvrdi neurolog Matthias Schwab koji je sudjelovao u ovom istraživanju.

Do sličnog zaključka su došli i naučnici s Nizozemskog univerziteta Tilburg. Oni su dokazali da majčin stres, osobito u razdoblju između 12. i 22. tjedna trudnoće, nepovoljno utiče na emocionalni i kognitivni razvoj fetusa, a utjecaji toga su vidljivi i dvije decenije kasnije.

Osim toga, stručnjaci na univerzitetu u Columbiji također su se bavili istraživanjem uticaja stresa i tjeskobe kod trudnice na nerođenu bebu, a rezultati istraživanja su pokazali da oni direktno utiču na bebine otkucaje srca.

Nadalje, visoka nivo hroničnog stresa može povećati šansu prijevremenog porođaja ili da se rodi beba s manjom tjelesnom masom. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,