Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Savjet tuzlanskih stručnjaka: Gripa se brzo prenosi, mjere samozaštite su najvažnije

Preuzmite sliku

Popularno

Informacija da je na području Tuzlanskog kantona (TK) jedna osoba preminula od virusa takozvane svinjske gripe, a da su tri pacijenta podlegla virusima influence tipa A i B, stvorila je određenu dozu panike u javnosti. Stručnjaci upozoravaju da je gripa najteža virusna bolest disajnog sistema koja se lako prenosi, a prouzrokovana je virusima influence.

Gripa se pojavljuje svake godine u zimskim mjesecima u obliku manjih ili većih epidemija. Počinje vrlo naglo povišenom temperaturom i glavoboljom te bolovima u mišićima i umorom, a potom se pojavljuju začepljenost nosa, grlobolja i suhi kašalj.

Gripa je bolest koja već hiljadama godina postoji i do danas se iznova pojavljuje, iako imamo i vakcine za njeno suzbijanje.

“Osnovni simptomi sezonske gripe su tjelesna temperatura do 40 stepeni, glavobolja, bolovi u ekstremitetima i tijelu i opšta slabosti. Ovakvo stanje može potrajati do nekoliko dana, a poslije tri dana može doći do upale sinusa, pluća, uha i ostalih organa u tijelu”, rekao je načelnik Klinike za zarazne bolesti Univerzitetsko-kliničkog centra u Tuzli pro. fdr. sc. Sead Ahmetagić.

Duži boravak u zatvorenim prostorijama sa suhim itoplim zrakom, ali i okupljanje većeg broja ljudi na javnim mjestima pridonosi širenju virusa gripe i prehlade te veću učestalost ovih bolesti u hladnim mjesecim.

Najučinkovitiji način borbe protiv bakterija i virusa koji izazivaju gripu je redovno i učestalo pranje ruku. Posebna pažnja higijeni ruku bi se trebala pridavati nakon doticanja površina kao što su kvake, daljinski upravljači novac te poslije vožnje javnim prijevozom.

Ono što je bitno za ove zimske periode je činjenica, da osim sezonske gripe, dolazi i do mnogih drugih upala disajnih puteva uzrokovanih drugim virusima.

To je još jedan od razloga zašto ne treba odmah ići u ambulantu, jer se čekajući u ambulanti, između ostalog, možete zaraziti i sezoskom gripom.

“Pacijenti bi se trebali konsultovati prije svega sa ljekarima Porodične medicine telefonskim putem, ukoliko imaju simptome slične prehladi ili gripi. Odlazak u ambulantu treba odložiti do momenta kada nastupi određeno pogoršanje”, rekla je direktorica Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona doc. dr. med. sc. Maida Mulić.

Postoji jedna grupa pacijenata sa rizikom češćeg javljanja težih oblika bolesti. Takvi pacijenti, kao što su pacijenti straije životne dobi, djeca, teški hronični bolesnici uključujući dijabetes i karcinom, treba pravovremeno da se javljaju u ambulante.

Bol u prsima, otežano ili ubrzano disanje, ukoliko vam nedostaje vazduha, ukoliko dođe do intezivne jake glavobolje i intezivnog povraćanja, znaci su komplikacija i potrebno je odmah da se javite doktoru. (M.D. Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje