Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Istraživanje: Do 2030. smrtnost od raka kod žena mogao bi porasti za 60 posto

Preuzmite sliku

Popularno

Najnovija istraživanja pokazuju da bi do 2030. godine smrtnost kod žena od zloćudnog raka mogao porasti i do 60 posto, prenosi Anadolu Agency (AA).

Istraživanje je provela organizacija American Cancer Society (Američko društvo za rak) i Lancet, organizacija koja istražuje efekte raka na globalnom nivou te ga predstavila u Parizu.

Prema njemu, navodi “The Guardian”, do 2030. godine moglo bi doći do drastičnog povećanja oboljenja od raka kod žena i to većinom od raka dojke.

Prema istraživanju, do 2030. godine na globalnom nivou moglo bi biti oko 5,5 miliona žena oboljelih od raka.

Kako se navodi, broj dijagnoza na rak grlića materice mogao bi porasti za najmanje 25 posto odnosno za 700.000 oboljelih žena godišnje do 2030. godine.

Lancet navodi kako bi broj oboljelih mogao porasti najviše u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.

Američko društvo za rak, sa druge strane, tvrdi kako trenutno u svijetu svaka sedma žena umre od posljedica raka što je drugi najčešći uzrok smrtnosti nakon kardiovaskularnih bolesti.

Četiri najsmrtonosnije vrste raka – rak dojke, debelog crijeva, pluća i rak grlića materice, uglavnom se mogu spriječiti i otkriti rano.

U siromašnijim odnosno srednje razvijenim zemljama manji broj slučajeva raka se dijagnosticira i tretira, u odnosu na ekonomski snažnije zemlje.

Upravo u siromašnijim zemljama, navodi istraživanje, žene su izložene “rizičkim faktorima” kao što su fizička neaktivnost, nezdrava ishrana, gojaznost i reproduktivni faktori uključujući odlaganje majčinstva.

Prema podacima Međunarodne agencije za istraživanje raka, 6,7 miliona slučajeva oboljelih žena od raka i 3,5 miliona smrtnih slučajeva među ženama registrovano je u svijetu samo 2012. godine.

Od toga, 56 posto smrtnih slučajeva registrovano je u manje razvijenim zemljama.

Najveća koncentracija žena oboljelih od raka je u istočnoj Aziji, sa 1,7 miliona slučajeva i milion smrtnih slučajeva u 2012. godini, uglavnom u Kini.

Zemlje s najvećom stopom smrtnosti su i Zimbabve, Malavi, Kenija, Mongolije i Papua Nova Gvineja.

Globalna zajednica ne može nastaviti ignorisati ovaj problem – stotine hiljada žena umire bespotrebno svake godine“, tvrdi Richard Sullivan iz Kraljevskog koledža u Londonu, koji je koautor izvještaja Lancet.

Prema njegovim riječima, neophodno je obezbijediti bolji dijagnostičkih i hirurških tretman za sve žene u svijetu kako bi se spriječilo njihovo izlaganje oboljenju od zloćudnog tumora.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje