Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Iste bolesti ženama se dijagnosticiraju puno kasnije nego muškarcima

Preuzmite sliku

Popularno

Veliki broj istih bolesti ženama se dijagnosticira puno kasnije nego muškarcima, pokazali su rezultati novog istraživanja koju su proveli danski naučnici.

Koliko kasnije?

Naučnici kažu da se rak kod ženske populacije dijagnosticira prosječno dvije i po godine kasnije nego kod muškaraca, a dijabetes četiri i po godine kasnije nego u muškoj populaciji, prenosi Hina.

Istraživanje su proveli naučnici sa Univerziteta u Kopenhagenu, a rezultate su objavili u časopisu Nature Communications. Za potrebe istraživanja pregledali su zdravstvene kartone gotovo 7 miliona muškaraca i žena, korisnika danskoga zdravstvenog sistema u razdoblju od 21 godine te ustanovili da se u ženskoj populaciji kasnije otkrije više od 700 bolesti nego u muškoj. Izuzetak je osteoporoza.

“Ovakvi su nas rezultati jako iznenadili, jer muškarci češće odgađaju posjetu ljekaru nego žene”, rekao je Brunak.

“Iz ovih podataka zaključujemo da bi se o tim razlikama trebalo povesti računa na nacionalnoj razini. Mislim da se više ne možemo oslanjati na onu – jedan model za sve”, smatra dr. Soeren Brunak, profesor na Univerzitetu u Kopenhagenu i naučnik u Centru za istraživanje proteina fondacije Novo Nordisk te voditelj studije. Kaže kako ni on ni njegovi kolege nisu uspjeli otkriti uzroke takvih razlika.

Bolesti srca

“Studija ne daje sveobuhvatno pojašnjenje o tomu zašto takve razlike postoje. Ne znamo jesu li neke dijagnoze uzrokovane genetikom, okolinom, mogućim predrasudama u zdravstvenom sistemu ili kombinacijom svega navedenoga”, kazao je za portal Healthline, dodavši da on i kolege upravo to istražuju te je otkrio da im je sljedeći korak suradnja na ovom problemu s kolegama iz Finske.

Nedostatak studije koju su proveli dr. Brunak i kolege je u tomu što nije provedena s namjerom da se pojasne uzroci razlika, a još jedno njezino ograničenje je u tomu što su naučnici proučavali samo dijagnoze hospitaliziranih pacijenata.

“Oduševljena sam ovom studijom, koja općenito potvrđuje sve ono što predajem na svojem stanfordskom kolegiju o razlici u fiziologiji i bolestima među spolovima”, rekla je Marcia Stefanick, direktorica Odjela za žensko zdravlje i razlike među spolovima Medicinskog centra univerziteta Stanford.

“Kada muškarci obole od bolesti koje većina zdravstvenih djelatnika smatra “ženskim bolestima”, dijagnosticiraju ih u kasnijim, težim fazama i obratno”, kazala je za Reuters Health dr. Stefanick, koja nije sudjelovala u studiji.

Primjerice, ženama se kasnije dijagnosticiraju bolesti srca, ne samo zato što se one još uvijek u velikoj mjeri smatraju “muškim bolestima”, već i zato što su naši dijagnostički testovi više prilagođeni muškome spolu.

“Sve medicinske škole i medicinski fakulteti trebali bi insistirati na postojanju biološki uvjetovanih razlika među spolovima, kao i predrasuda o spolovima da bi zdravstveni djelatnici postali svjesni svojih podsvjesnih predrasuda”, smatra dr. Stefanick. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,