Utorak, 16. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Evo kako društvene mreže mogu pozitivno uticati na psihičko zdravlje

Preuzmite sliku

Facebook, Instagram i ostale društvene mreže mogu uticati na vaše raspoloženje i izazvati uzbuđenje ili depresiju.

Izloženost društvenim mrežama kao što su TikTok, Instagram i Facebook feedovi se nazivaju “emocionalno zaraznim” i mogu uticati na vaše mentalno zdravlje. Međutim, možemo li naći nešto dobro u tome i ohrabriti drugačiji način korištenja od onog na kojeg smo navikli?

Postoji nekoliko načina da ‘izvučemo’ pozitivnu korist iz online prostora, piše Tuzlanski ba.

Važno je inspirisati sebe i odlučiti se na prihvatanje zdravih životnih navika.

Mislite da se šalimo? Pa i ne baš. Svjedoci smo toksičnosti društvenih mreža i uglavnom promovisanja nezdravog načina života.

Ipak, društveni mediji se mogu koristiti kao motivacijski alat za postizanje ciljeva zdravog načina života kao što je prestanak pušenja ili redovan odlazak u teretanu.

Kolektivni uspjeh može se postići objavljivanjem cilja putem društvenih medija i redovnim promovisanjem odgovornosti prema drugima, što može navesti i druge da krenu vašim putem. Ovo je klasičan slučaj “pozitivne emocionalne zaraze”.

  • Kako mentalno zdravlje i umjetna inteligencija sarađuju sa društvenim mrežama?

    Pojavljivanjem različitih naloga na društvenim mrežama koji se tiču mentalnog zdravlja omogućilo je korisnicima da često nađu besplatne savjete kako pobijediti anksioznost, depresiju, loše raspoloženje i slično.

    To je omogućilo samim psihoterapeutima da se povežu sa ostalim kolegama iz svog posla, te olakšalo primjenu umjetne inteligencije za praćenje i predviđanje razvoja mentalnih bolesti. Naprimjer, umjetna inteligencija je analizirala Facebook postove za previđanje mentalnih bolesti.

    Ipak, pozitivni nalozi na društvenim mrežama mogu imati dobar uticaj na naše psihičko zdravlje pa čak i od samog čitanja u toplini doma.

  • Ojačajte postojeće odnose sa prijateljima ili porodicom

    Društvene mreže također mogu pomoći u upravljanju odnosima, posebno s onima koji žive daleko jedni od drugih, rušeći tako geografske barijere. Također može biti od pomoći u održavanju odnosa sa osobama sa invaliditetom, kao i sa starijim osobama.

    Društvene mreže mogu pružiti alternativne načine za pronalaženje podrške, čak i pomoći u otklanjanju depresije, te pružiti zdrav izgovor za izlazak napolje umjesto da ostanete  u zatvorenom prostoru ili pogrbljeni nad kompjuterom.

  • Razmislite kako ljudi koje pratite na društvenim mrežama utiču na vaše zdravlje

    Ne morate pratiti  naloge ili komunicirati s ljudima zbog kojih se ne osjećate dobro. Vaše mentalno stanje može ovisiti i tome koga pratite. Različiti nalozi mogu negativno uticati na vaše psihičko zdravlje, stoga ne preporučujemo da pratite sve ono što vašim očima izgleda nerealno.

    To će pomoći vašem samopouzdanju i smanjiti očekivanja.

    Bez obzira na to u kakvom ste odnosu sa društvenim mrežama, ipak je samo vaše zadovoljstvo važno. Svako treba da bude u mogućnosti da ostvari svoj puni potencijal.

    Ipak, uz pravilno i ravnomjerno korištenje društvenih mreža, možete početi s promjenama koje će vam unaprijediti kvalitetu života.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje