Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Djevojka iz Tunisa sama proizvodi pčelinji otrov kao lijek protiv alergija i reume

Preuzmite sliku

Popularno

Hale Bubekir (26), koja radi kao pčelar u Tunisu, navodi da lijekom dobijenim od pčelinjeg otrova podržava liječenje bolesti poput alergija i reume.

Bubekir je počela da se bavi proizvodnjom meda nakon što je prošla obuku za pčelarstvo 2017. godine. Saznavši da se pčelinji otrov koristi u liječenju nekih bolesti, mlada Tunižanka je uz proizvodnju meda počela da koristi pčelinji otrov pomoću alata koji je sama napravila.

Nastavljajući školovanje u pčelarstvu bez prekida, Bubekir je ispričala da se pčelinji otrov uveliko koristi u liječenju bolesti, posebno u Egiptu i Jemenu.

Navodeći da historija ove metode datira još od antičkih vremena, Bubekir je navela da se pčelinji otrov danas vadi raznim metodama.

“U 2018. godini ubolo me nekoliko pčela i pojavilo mi se duboko crvenilo po licu i tijelu sa jakim svrabom. Nakon pregleda u bolnici saznala sam da sam alergična na pčelinji otrov. Nakon toga sam počela istraživati ​​pčelinji otrov”, ispričala je Bubekir.

 

Godine 2019. je uz pomoć nekih očevih prijatelja pčelara, prisustvovala konferenciji o pčelinjem otrovu u gradu Nabelu. Tamo je upoznala stručnjake koji koriste pčelinji otrov u terapeutske svrhe. Kasnije je uz njihovu podršku počela da se usavršava na ovom polju.

“Pčele otpuštaju svoj otrov u staklo”, izjavila je.

Pčelinji otrov se koristi i u savremenoj medicini pod kontrolom ljekara specijalista.

“Pčelinji otrov treba primjenjivati ​​pažljivo i pod kontrolom ljekara specijaliste kod trudnica, alergičara i pacijenata sa krvnim pritiskom. Stoga ljudi koji nemaju iskustva i certifikate ne bi trebali koristiti ovu metodu liječenja”, upozorila je Bubekir.

Kazala je da je edukacija pčelara u Tunisu veoma skupa. (Anadolija)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , , ,