Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Čajevi za lakše začeće ali i oni koje ne smijete konzumirati u trudnoći

Preuzmite sliku

Popularno

U oko 40% slučajeva neplodna je žena, u 40% muškarac, a u preostalih 20% oba partnera. Oko 15-20% parova je neplodno (ne može začeti nakon jedne godine nezaštićenih odnosa), dok je samo 1-2% sterilno. Od onih koji traže pomoć, polovina može zanjeti prirodno ili uz medicinsku pomoć.

Za lakše začeće možete se pouzdati i u alternativne metode: akupresuru, akupunkturu i homeopatiju. Tehnike opuštanja mogu smanjiti stres koji katkad pridonosi neplodnosti. Masaža, joga i meditacija također mogu pomoći.

Ljekovite biljke su dar čovječanstvu protiv mnogih bolesti i nepoželjnih stanja. Toj skupini možemo pridododati i hranu koja također može biti ljekovita.

Mikronutrienti

Cink je važan za spolnost oba partnera (dodatak od 15 mg na dan). Uz njega uzimajte bakar. Nedostatak cinka izravno utječe na lošu kvalitetu sperme. Cinka ima u špinatu, peršunu, prokulicama, krastavcima, mahunama i suhim šljivama.

Vitamin C se pokazao dobar kod muškaraca čiji se spermiji zaljepljuju, a može povećati i njihovu količinu.

Vitamin B6 se pokazao dobrim borcem protiv neplodnosti. Najviše ga ima ga u cvjetaći, špinatu, bananama, crvenom luku, prokulicama, bundevi, kelju i brokuli.

Folna kiselina se preporučuje ženama koje žele ostati trudne i u prvom tromjesječju trudnoće. Ima je u špinatu, šparogama, kupusu i peršunu.

Arginin pomaže muškarcima sa malim brojem spermatozoida. Najbolji izvor arganina su suncokretove sjemenke. Ostali izvori su rogač, kikiriki, badem, vlasac, bob i leća.

Ljekovito bilje za lakše začeće

Marulja (macina trava, očajnica) je ljekovita biljka kojom se žene tradicionalno liječe od neplodnosti. Od ove trave pravi se čaj – tri puta dnevno po čašu u vrijeme kad žena želi zatrudniti. Ne piti za vrijeme menstruacije.

Naime, u narodnoj medicini nema biljke koja izaziva toliko nedoumice kao što je macina trava. Ime macina trava nosi nekoliko ljekovitih biljaka, od kojih se samo jedna koristi u borbi protiv neplodnosti. Riječ je o biljci koja se još naziva i očajnica, marulja, tertljan ili latinski Marrubium vulgare. Jednu malu kašiku ove biljke treba preliti sa 2 dl vrele vode. Ostaviti da odstoji 5 minuta i zatim procijediti. Ovaj čaj može da se pije više puta u toku dana. Za uspješno začeće treba ga piti duže vrijeme (najmanje tri mjeseca), sa prekidima u toku menstruacije. Po začeću obavezno prestati sa upotrebom jer zbog svojih svojstava čaj od macine trave može izazvati pobačaj. Čaj ima gorak ukus, pa može da se zasladi sa medom, ali bolje dejstvo ima bez zasladjivača.

Švedska gorenčica – napravi se čaj. Piti redovito više od mjesec dana.

Čestoslavica – jednu malu čajnu kašiku čestoslavice staviti u vrelu vodu i ostaviti 5 minuta. Procijediti i dnevno piti 3 šoljice ovog vrućeg čaja. Za žene.

Imela (sok) – ujutro na prazan želudac uzeti 25-30 kapi soka od imele. Isto toliko kapi uzeti navečer pred spavanje. Sok se može kupiti u apoteci, ali je djelotvorniji svježi, netom iscjeđeni sok. Za žene.

Đumbir značajno povećava broj spermatozoida i pokretljivost sperme. Može ga se uzimati u obliku čaja ili začina jelima.

Malina (Rubus idaeus) – čaj listova maline preporučuje se muškarcima za veću plodnost, a i trudnicama za smirenje iritacija maternice.

Malina je vjerovatno najbolja biljka za održavanje zdrave trudnoće, jer poboljšava rad reproduktivnih organa i hrani i njeguje tijelo. Pored toga što je list maline bogat kalcijumom, magnezijumom, kalijumom, željezom, fosforom, kao i vitaminima B, C i E, on takođe sadrži alkaloid fragarin, koji osim što pomaže održavanju trudnoće, jača maternicu, stimuliše laktaciju, takođe povećava i plodnost kod žena i muškaraca. Čaj od lišća maline je zato izuzetno sredstvo u borbi protiv neplodnosti a priprema se tako što 1-2 supene kašike lišća maline preliju vrelom vodom, ostave 20 minuta, a zatim procijede. Lišće maline se može miješati i sa drugim ljekovitim biljem, kao npr. koprivom, crvenom djetelinom i nanom. Treba imati na umu da čaj od lišća maline ne trebate piti ukoliko ste u prethodnoj trudnoći imali pobačaj ili ako su trudovi trajali manje od 3 sata.

Uzrok gotovo svakog drugog spontanog pobačaja je nemogućnost zametka da se razvije. Najvažniji znak ranog pobačaja (do 3. mjeseca) je krvarenje. Znakovi kasnijeg pobačaja (od 3. do 7. mjeseca) slični su porodu.

Virak, vrkuta ili gospin plašt (Alchemilla vulgaris) – ženama kojima prijeti pobačaj ili su ga već imale trebale bi piti dnevno 4-6 šoljica čaja od vrkute.

Virak je zeljasta višegodišnja biljka iz porodice ruža. Pored izrazitih antiupalnih svojstava ova biljka ulazi i u sastav ženskih čajeva, naročito za sprječavanje krvarenja van menstruacije, kao i za poboljšanje plodnosti. Jednu kašičicu suhe biljke treba preliti šoljom vrele vode i ostavite da odstoji deset minuta, pa procijediti. Preporučuju se dvije šoljice čaja dnevno.

Pored ovog čaja jedna kašičica virka se može pomiješati sa po jednom kašičicom zelenog čaja i koprive, a zatim se prelije sa 2 dl ključale vode i ostavi da odstoji 15 minuta. Dnevno se piju dvije šolje ovog čaja, ali samo pod uslovom da niste na hormonskoj terapiji.

Virak se još miješa i sa kunicom i to po 2 kašičice obje biljke, koje treba preliti sa 8 dl vruće vode, a zatim ostaviti da odstoji 10 minuta, pa procijediti. Ovaj čaj se pije 2 puta dnevno.

Majčina dušica – dnevno piti 2 šoljice ovog čaja gutljaj po gutljaj.

Američka udikovina – 20 kapi na dan. Ako se pojavi blago krvarenje uzimati je svaka dva sata dok krvarenje ne prestane.

Čajna mješavina – dobro izmješati jednake dijelove stolisnika i vrkute. Dnevno piti 2-3 šoljice ovog čaja, gutljaj po gutljaj.

Čajna mješavina – 1 kašika matičnjaka i broćike i pola kašike maline i koprive prokuhati u pola litre vode. Piti kroz dan. Ne više od 3 šoljice.

Biljke koje trebate izbjegavati u trudnoći

Mnoge od pomenutih biljaka su izuzetne za liječenje neplodnosti, međutim kada do trudnoće dođe, mogu imati potpuno suprotan efekat. Zato je veoma važno da na prvi znak trudnoće prestanete upotrebljavati biljke prije nego što se konsultujete sa vašim ljekarom. Ukoliko želite nastaviti koristiti određene biljke izuzetno je važno da to ne radite na svoju ruku, bez preporuke ljekara.

Ovo su neke od biljaka koje trebate izbjegavati u trudnoći:

kravojac ili anđelika (Angelica sylvestris)
konjogriz ili cikorija (Cichorium intybus)
povratić (Tanacetum parthenium)
miloduh (Hyssopus officinalis)
macina trava ili očajnica (Marrubium vulgare)
pelin (Artemisia absinthium)
lišće peršuna (Petroselinum crispum)
kunica (Achillea millefolium)
ruta (Ruta graveolens)
dragušac ili potočarka (Nasturtium officinale)
srdačac (Leonurus cardiaca)
nana (Mentha piperita)
bosiljak (Ocimum basilicum)
origano (Origanum vulgare)
mačja metvica (Nepeta cataria)
ruzmarin (Rosmarinus officinalis)
majčina dušica (Thymus serpyllum)
krkavina (Rhamnus frangula)
pasdrijen (Rhamnus cathartica)
medvjeđe grožđe (Arctostaphylos uva-ursi)
kleka (Juniperus communis)

Pored čajeva koje smo pomenuli dobro sredstvo za jačanje jajnih ćelija su i suhe smokve natopljene u maslinovom ulju.

Takođe, jedan od najčešćih uzroka neplodnosti kod žena, ali i muškaraca su različite infekcije urinarnog trakta, gdje prednjače infekcije izazvane Ešerihijom. Bijeli luk kuhan u bijelom vinu pokazao se kao veoma dobro sredstvo protiv ove bakterije i infekcija izazvanih njenim djelovanjem. (Zelenaljekarna/Božjabiljnaljekarna/Savjetnikozdravlju/Narodnidoktor)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje