Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ako četkicu za zube držite na ovom mjestu, postaće opasan izvor bakterija

Preuzmite sliku

Istraživanje je pokazalo da se na čak 60 posto četkica za zube nalaze i fekalne bakterije, dok se na 80 posto takvih četkica zapravo nalaze bakterije od neke druge osobe.

Ako držite četkicu za zube u kupatilu u kojem vam je i WC šolja, a tako je u većini domaćinstava, velike su šanse da se na četkici koju svaki dan stavljate u usta nalaze fekalne bakterije.

Te bakterije, što je još gore, najvjerovatnije i nisu vaše već od drugih članova vašeg domaćinstva. Istraživanje je, naime, pokazalo da se na čak 60 posto četkica za zube nalaze i fekalne bakterije, dok se na 80 posto takvih četkica zapravo nalaze bakterije od neke druge osobe, a ne pravog vlasnika četkice. Bakterije na četkicama za zube dolaze nakon puštanja vode u WC šolju budući da kapljice vode lete i metar dalje od šolje, a četkice za zube često se nalaze na umivaoniku koji je u većini kupatila odmah pokraj toaleta.

Doktori tvrde kako nije toliki problem kada se na četkici za zube nalaze fekalne bakterije vlasnika već kada su na njoj bakterije neke druge osobe.

“Veća je opasnost kada su na četkici bakterije, virusi i paraziti neke druge osobe jer se tijelo tada teže brani jer one nisu dio njega” objašnjava doktorica Lauren Aber.

Ona dodaje kako poklopac za četkicu ne pomaže u suzbijanju bakterija jer se pod poklopcem bakterije samo još više množe. Stručnjaci preporučuju stoga mijenjanje četkice za zube svaka tri do četiri mjeseca, a četkice koje koriste djeca mijenjajte i češće. Nakon svakog korištenja četkicu za zube potrebno je dobro isprati i osušiti, a čuvajte je na mjestu dovoljno udaljenom od WC šolje kako bakterije ne bi ”doletjele” do nje. (kolektiv.me)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,