Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Tito, Staljin, Freud, Hitler i Trocki istovremeno su živjeli na istom mjestu

Preuzmite sliku

Dokument da su se neka dvojica od njih petorice ikada srela, s izuzetkom Trockog i Staljina, ne postoji. Ali ipak..

Prije nešto više od stoljeća i uoči Prvog svjetskog rata u centru Beča u jednom su kratkom trenutku živjeli i Adolf Hitler i Josif Staljin i Josip Broz Tito iSigmund Freud i Leon Trocki, otkriva BBC.

Puno godina poslije, prije nego što su ga pronašli Staljinovi ubojice u Meksiku, Trocki je opisao kako je u januaru 1913. izvjesni brkonja Stavros Papadopoulos iz Krakova stigao u Beč vlakom. Imao je samo drveni kofer i takav je pokucao Trockom na vrata.

“Bio je nizak, mršav, smeđe-siva koža lica bila mu je rošava. U njegovim očima nije bilo trunke prijaznosti”, opisao je Trocki čovjeka koji je zapravo bio Staljin glavom i brkom. Sigmund Freund u to je vrijeme već bio renomirani utemeljitelj sasvim nove naučne discipline, uostalom, imao je 57 godina i bio je ikona ne samo Beča i Austro-ugarske monarhije, nego i cijelog zapadnog svijeta.

Josip Broz Tito, tek 21-godišnjak, te je godine radio u Daimlerovoj tvornici automobila u Wiener Neustadtu, a Bečom je tumarao tražeći kakav bolji posao i, naravno, način da se zabavi. Gradom se u to vrijeme doslovno smucao i izvjesni 24-godišnji Austrijanac, porijeklom sa same granice Austrije i Bavarske, koji nije mogao prežaliti što su ga već dvaput odbili na prijemnom ispitu u Bečkoj Akademiji fine umjetnosti.

Bio je to Adolf Hitler i stanovao je praktično na rubu prosjaštva u ulici Meldermannstrasse. U samom središtu grada nalazila se i rezidencija nadvojvode Franza Ferdinanda, no to baš i nije nekakav kuriozitet, koliko god da je sljedeće godine njegovim ubojstvom u Sarajevu potpaljen fitilj koji je imperijalistički podijeljen svijet jedva čekao da jurne u potpuni sukob.

Beč je u to vrijeme bio tako popularan za okupljanje zato što je bio središte ne baš centralistički ustrojenog carstva sa 50 miliona stanovnika, u kojem se govorilo 11 različitih jezika između 15 velikih nacija. Franjo Josip svima je dopustio državljanstvo i pristup školama i fakultetima. Postojalo je javno zdravstvo. Razvijala se saobraćajna mreža.

Beč je bio grad u kojem je cvjetala umjetnost, u kojem su se miješali svi ti različiti kulturni utjecaji i koji je do tada temeljito razvio svoj način života okupljanjem u kavanama. Danas se tako zna da je Freud običavao dokoličariti i družiti se u Cafe Landtmann, a da su Hitler i Trocki navraćali u Cafe Central. S izbijanjem rata, svaki od njih petorice krenuo je putem koji ga je odveo do toga da uvelike zauvijek mijenja veliki dio svijeta. (express.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , , ,