Utorak, 16. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Stručnjaci izračunali kolika je ‘novčana kazna’ za majčinstvo

Preuzmite sliku

Zaposlene majke u prosjeku imaju manju platu od žena bez djece, uglavnom stoga što odabiru poslove sa skraćenim radnim vremenom, ili one slabije plaćene ali manje stresne, piše The Economist.

Novopečene njemačke majke u nezavidnoj su situaciji, prenosi Tuzlanski.ba.

Bez obzira na to odluče li ostati kod kuće ili se vratiti na posao, naići će na neodobravanje okoline. Majke koje su toliko posvećene poslu da nemaju mnogo vremena za djecu bit će počašćene uvredljivim nadimkom Rabenmütter (majke-gavrani), dok će one potpuno posvećene djeci biti prozvane Gluckenmutter (majke-kokoši). 

Zaposlene majke u prosjeku imaju manju platu od žena bez djece, uglavnom stoga što odabiru poslove sa skraćenim radnim vremenom, ili one slabije plaćene koji se lakše mogu uskladiti s porodičnim životom. Nedavno je objavljen i naučni rad koji pokušava precizno izmjeriti iznos te finansijske ‘kazne za majčinstvo’ u šest zemalja. U istraživanje su uračunate i nepostojeće plate žena koje su odlučile ostati kod kuće, barem dok su djeca malena.

  • Najgore su prošle Njemice – ondje prosječna majka zarađuje 61 posto manje nego što je zarađivala prije nego što je dobila dijete. U Austriji ta ‘kazna’ iznosi 51 posto, u SAD-u i Velikoj Britaniji približno 40 posto, u Švedskoj majkama plata pada za 27 posto, a u Danskoj za ‘samo’ 21 posto. Istodobno, očinstvo gotovo da i ne utiče na plate koje primaju muškarci u tim zemljama.

    Smanjenje prihoda najveće je kod žena čije su majke bile kućanice pa su odlučile slijediti njihov primjer. Međutim, i državna politika ima značajan uticaj. Švedske su firme zakonski obvezne ponuditi 12 mjeseci roditeljskog dopusta po djetetu, s tim da su tri mjeseca rezervirana za oca – ako ih on ne iskoristi, ne može ni majka.

    Također, razlike u platama najveće su u zemljama gdje veći postotak ljudi smatra kako bi ‘majke trebale ostati kod kuće s djecom’. Prema procjeni Svjetskog Ekonomskog Foruma, ovim tempom bit će potrebno 202. godine da se muškarci i žene izjednače u radnim pravima.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,